Uniwersytet Mikołaja Kopernika rozpoczyna III etap budowy ogólnouczelnianej sieci bezprzewodowej. Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego będzie z niej można korzystać na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi oraz w rektoracie.
Wczoraj oficjalnie zakończono II etap rozwoju tej sieci na uczelni, który polegał na powiększeniu jej zasięgu oraz jakości w oparciu o nowoczesną technologię wirtualnej komórki autorstwa firmy Meru Networks.
Sieć bezprzewodową zbudowano na Wydziale Matematyki i Informatyki, która pokrywa praktycznie cały budynek. Poza tym wymieniono urządzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej i na wydziałach: Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Prawa i Administracji.
Zamiana na lepszą
- Zdecydowaliśmy odejść od dotychczasowych platformy sprzętowej i zakupić lepszy sprzęt. W imieniu polskiego środowiska naukowego testowaliśmy urządzenia kilku czołowych producentów i zdecydowaliśmy się na podpisanie listu intencyjnego z Meru Networks, reprezentowanym w naszym kraju przez Konsorcjum FEN - mówi dr Tomasz Wolniewicz, dyrektor Uczelnianego Centrum Informatycznego.
Technologia wirtualnej komórki Meru Networks pozwala na budowę sieci, która daje użytkownikowi większy komfort pracy, szczególnie sprawdza się w nowoczesnych budynkach o skomplikowanej architekturze.
Technologia była testowana na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz w UCI przez kilka miesięcy. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wdraża ją jako pierwsza uczelnia w Polsce.
Jesteśmy pionierami
Ogólnouczelniana sieć bezprzewodowa na naszej uczelni ruszyła w marcu 2005.
Sieć UMK była pierwszą polską siecią włączoną do projektu "eduroam", dzięki czemu pracownicy i studenci UMK mogą bezpłatnie i bezproblemowo korzystać z internetu na terenie naszej uczelni i innych uczelniach na świecie.
Koordynatorem rozwoju sieci "eduroam" w Polsce jest Uczelniane Centrum Informatyczne UMK, reprezentujące naukową sieć PIONIER.
WIRTUALNA KOMÓRKA
Czym wyróżnia się ta technologia?
- wiele urządzeń bezprzewodowych
- jedna częstotliwość pracy
- jeden adres sprzętowy.
