Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

Uzależnione od telefonów są już nawet kilkulatki, a nastolatki żyją w wirtualnym świecie
Jednym z najpowszechniejszych, ale na początku najtrudniej zauważalnym dla dorosłych uzależnieniem jest to od telefonu komórkowego. Szacuje się, że co drugie dziecko w wieku do 6 lat używa urządzeń elektronicznych regularnie, a połowa uczniów i studentów jest uzależniona od smartfonów.
Polecamy
Uzależnienia od technologii cyfrowych mogą mieć różne oblicza. W smartfonach dzieci i nastolatki mogą tkwić pół doby, bo: nałogowo grają, żyją w wirtualnym świecie znajomych z social mediów, łączą to wszystko z jeszcze innymi aktywnościami w sieci. Narzędziem uzależnienia nie musi być tylko telefon - bywa to także laptop czy podobne urządzenie.
- Objawy uzależnienia są niemal identyczne jak u osób uzależnionych od substancji chemicznych. W obu przypadkach obserwuje się kompulsywne zaspokajanie określonej potrzeby, połączone z utratą kontroli nad nią i podporządkowaniem jej codziennego życia – mówi Magdalena Krukowska-Sidorczuk, psycholog i psychoterapeuta Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia Grupy LUX MED (dal: PAP).
Fonoholik odczuwa potrzebę nieustannego sięgania po telefon nawet wtedy, kiedy nie ma ku temu żadnej rzeczywistej potrzeby. - Co chwilę sprawdza powiadomienia, a jeśli nie ma takiej możliwości, odczuwa niepokój i rozdrażnienie, mogące przerodzić się nawet w agresję lub autoagresję – wymienia specjalistka.
Gdzie szukać pomocy na NFZ? W Toruniu działa specjalny program i pomaga!
Szybka i skuteczna pomoc dzieciom uzależnionym od mediów cyfrowych jest niezwykle ważna. To nałóg, który może powodować zaburzenia snu, akty agresji lub stany przygnębienia w momencie, gdy brakuje dostępu do komputera lub telefonu.
Polecamy
-Po profesjonalną, bezpłatną i dostępną bez skierowania pomoc mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi nadmiernie korzystającymi z nowych technologii cyfrowych. W Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu od półtora roku działa program terapii uzależnienia cyfrowego u dzieci. Od początku udzielono już ponad 1100 porad i konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych - podkreśla Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa.
W ramach programu odbywają się terapie indywidualne, rodzinne oraz psychoterapia grupowa. Udział w terapii nie wymaga skierowania i jest bezpłatny, program planowo trwa 12 tygodni. Oprócz grup młodzieżowych, raz w miesiącu odbywają się zajęcia psychoterapeutyczne dla rodziców, a także spotkania rodzinne służące poprawie i nauce komunikacji rodziców z dziećmi. Sposób przeprowadzania spotkań jest uzależniony od potrzeb i możliwości pacjentów.
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu udziela pomocy osobom uzależnionym z regionu - nie tylko z Torunia. Realizuje on świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W jego ramach funkcjonuje Wojewódzka Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy ulicy Szosa Bydgoska. Co ważne, z terapii w poradni można skorzystać bez skierowania.
Jak się zgłosić z uzależnionym dzieckiem po poradę i terapię w Toruniu?
Rejestracja do poradni, w tym do programu leczenia uzależnień dzieci od mediów, możliwa jest:
- w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.30-15,
- we wtorki i czwartki 7.30-18.
Polecamy
Numery telefonów do poradni:
- 56 622 68 31,
- 507 871 735.
WAŻNE. Symptomu odstawieniowe - gdy dziecko je wykazuje, trzeba szukać pomocy specjalisty
- Co powinno zaniepokoić rodzica i skłonić do bezzwłocznego zasięgnięcia porady fachowca? - To tak zwane symptomy odstawienne. Jeśli zaobserwujemy, że dziecko jest pobudzone psychoruchowo, odczuwa nieustanny lęk, niepokój, obniżony nastrój czy reaguje agresją na próbę ograniczenia mu korzystania z telefonu, warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje i oceni stopień uzależnienia dziecka od internetu lub smartfona i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednią psychoterapię – radzi Magdalena Krukowska-Sidorczuk. (dla: PAP)
- *Nie należy mieć złudzeń, że w dzisiejszym świecie można dziecko odizolować od internetu. Ale nadzór nad tym, jak dziecko z niego korzysta i wypracowanie jasnych zasad są jednak możliwe -podkreślają specjaliści.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: