https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK chce rozbudować Uniwersyteckie Centrum Sportowe

Alicja Cichocka-Bielicka
Basen w centrum sportowym UMK mieszkańcy polubili tak bardzo, że o wolne tory w pływackiej części jest bardzo często trudno.
Basen w centrum sportowym UMK mieszkańcy polubili tak bardzo, że o wolne tory w pływackiej części jest bardzo często trudno. Sławomir Kowalski
Uniwersytet szykuje się do rozbudowy swojego zaplecza sportowego, które - co warto przypomnieć - przeszło gruntowną przemianę trzy lata temu. Wtedy przy ul. św. Józefa za 30 milionów złotych wzniesiono Uniwersyteckie Centrum Sportowe m.in. z basenem, halą sportową i siłownią. Jeszcze w tym roku przy centrum ma powstać piłkarskie boisko treningowe z certyfikatem FIFA i laboratorium wysiłku fizycznego.

Plany rozbudowy są bardzo konkretne i ambitne. Na działce za basenem (w stronę ulicy św. Klemensa) powstać ma pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, certyfikowane przez FIFA. Rozbudowa obejmie też postawienie dwóch kortów tenisowych, boiska wielofunkcyjnego, ścieżki zdrowia z siłownią zewnętrzną oraz placu zabaw.

W czasie rozbudowy, obok zewnętrznego kompleksu, stanie budynek z salą treningową, siłownią i laboratorium do wysiłku fizycznego oraz strefą odnowy biologicznej. Całość, tak jak do tej pory UCS, ma być dostępna dla studentów i pracowników UMK oraz mieszkańców Torunia. Nowością jest to, że obiekt ma być wykorzystywany w dydaktyce. Od nowego roku akademickiego uczelnia chce uruchomić kierunek sportowy.

Polecamy: Policyjni płetwonurkowie szukali w Wiśle ciała zaginionego Remigiusza [ZDJĘCIA]

- O nowoczesnym, ambitnym profilu - jak zapowiada Ewa Walusiak-Bednarek. Ale nie będziemy kształcić magistrów wychowania fizyczne, bo nawet po rozbudowie brak do tego koniecznego do tego zaplecza. Kierunek będzie mieć profil prosportowo - zdrowotny. Chcemy kształcić profesjonalistów w dziedzinie sportu i usportowienia osób w różnym wieku i stanie zdrowia, trenerów personalnych, specjalistów gimnastyki korekcyjnej, specjalistów wellness i spa, trenerów osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz menedżerów sportu. Absolwenci będą potrafili między innymi przeprowadzać badania wysiłkowe, interpretować ich wyniki, planować indywidualne treningi.

Prace nad ostatecznym kształtem nowego kierunku trwają. Wiadomo że powstanie w ramach trzech wydziałów - Nauk Pedagogicznych, Nauk o Ziemi oraz Biologii i Ochrony Środowiska. Nowy kierunek wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Senat UMK. Z tym raczej nie powinno być problemu, bo pomysł jest oczkiem w głowie władz.

Gorzej może być z innymi nowymi kierunkami na UMK. Okazuje się, że zaproponowana przez ministra Jarosława Gowina mająca odmasowić uczelnie proporcja 12 studentów do jednego wykładowcy, będzie ograniczać finansowanie tych kierunków, które nie spełniają proporcji. UMK ma obecnie taka pożądaną proporcje, ale każdy nowy kierunek może ją zaburzyć.

Rozbudowa jeszcze w tym roku

Te ograniczenia raczej nie zniechęcą do otwarcia studiów ze sportu, tym bardziej, że jak słyszymy w biurze prasowym UMK - plany rozbudowy bazy sportowej są zaawansowane. Jest już wstępna wycena i pomysł skąd wziąć pieniądze na to przedsięwzięcie.

Koszt budynku z boiskami oszacowano na kilkanaście milionów złotych. Uczelnia przygotowuje wiosek do ministerstwa zdrowia, które mogłoby pokryć połowę kosztów inwestycji. Władze uczelni chcą, żeby do budowy dołożył się Urząd Miasta oraz marszałek województwa. Część kwoty Uniwersytet Mikołają Kopernika w Toruniu pokryje z własnej kasy, która jak się okazuje jest w bardzo dobrej kondycji.

Polecamy: Jak dobrze znasz Toruń? [QUIZ FOTOGRAFICZNY]

NowosciTorun

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tir-tor
W dniu 05.02.2017 o 17:03, prawdę mówić napisał:

Wielki szum medialny  jaki UMK uprawia, tylko  że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością.

 

mistrzowie propagandy?

t
terr.
W dniu 11.02.2017 o 08:46, tom. napisał:

Kiedy utworzy Wydział Konfidentów, bo jednego z nich rektor Tretyn w 2015 roku, z okazji 70 lecia wydania dekretu przez tow.B. Bieruta powołującego tą szkołą wyższą uhonorował ?

 

Wydział zapewne byłby spory?

t
tom.

Kiedy utworzy Wydział Konfidentów, bo jednego z nich rektor Tretyn w 2015 roku, z okazji 70 lecia wydania dekretu przez tow.B. Bieruta powołującego tą szkołą wyższą uhonorował ?

p
prawdę mówić

Wielki szum medialny  jaki UMK uprawia, tylko  że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością.

b
benz-go.
W dniu 24.01.2017 o 12:23, Gość napisał:

Współpraca Uniwersytetu z gospodarką, to chyba jakiś żart ?

 

Znów będą udawać ,byle było głośno o tej szkole?

G
Gość
W dniu 22.01.2017 o 22:11, mp. napisał:

Ile lat już ten humanistyczny uniwerek wspólpracuje z gospodarką?Jego ambasador Pietrek Całbecki -najgorszy marszałek w ,nawet do promocji swojego hitu -gęsiny, zatrudnił profesora z tej szkoły.No i co z tego wyszło,że od 2012 roku ilość spożytej gęsiny spada w ,na rzecz nie reklamowanego mięsa indyczego?

Współpraca Uniwersytetu z gospodarką, to chyba jakiś żart ?

m
mp.
W dniu 16.01.2017 o 19:04, vivat mitomania napisał:

Tretyn tworzy jednak kolejne utopie?Od 1 stycznia 2017 r. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii stało się pierwszą podstawową jednostką organizacyjną Uniwersytetu nie będącą wydziałem.Zmiana ta była możliwa dzięki uchwale Senatu UMK z 29 listopada 2016 r. Zadaniem Centrum jest prowadzenie badań naukowych, w szczególności badań o znaczeniu międzynarodowym, mających istotne znacznie dla Uniwersytetu oraz rozwoju nauki i wiedzy, w tym badań naukowych, których wyniki mogą być stosowane w praktyce i przyczynić się do współpracy Uniwersytetu z gospodarką.

 

Ile lat już ten humanistyczny uniwerek wspólpracuje z gospodarką?

Jego ambasador Pietrek Całbecki -najgorszy marszałek w ,nawet do promocji swojego hitu -gęsiny, zatrudnił profesora z tej szkoły.

No i co z tego wyszło,że od 2012 roku ilość spożytej gęsiny spada w ,na rzecz nie reklamowanego mięsa indyczego?

v
vivat mitomania
W dniu 16.01.2017 o 10:18, Gość napisał:

Ciekawe kto tam będzie trenował ? Niech podadzą lepiej statystyki, że studentów z roku na rok mają coraz mniej. Tylko patrzeć, jak zaczną znikać poszczególne wydziały. Kolejna świetna inwestycja.

 

Tretyn tworzy jednak kolejne utopie?

Od 1 stycznia 2017 r. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii stało się pierwszą podstawową jednostką organizacyjną Uniwersytetu nie będącą wydziałem.

Zmiana ta była możliwa dzięki uchwale Senatu UMK z 29 listopada 2016 r. Zadaniem Centrum jest prowadzenie badań naukowych, w szczególności badań o znaczeniu międzynarodowym, mających istotne znacznie dla Uniwersytetu oraz rozwoju nauki i wiedzy, w tym badań naukowych, których wyniki mogą być stosowane w praktyce i przyczynić się do współpracy Uniwersytetu z gospodarką.

G
Gość

Ciekawe kto tam będzie trenował ? Niech podadzą lepiej statystyki, że studentów z roku na rok mają coraz mniej. Tylko patrzeć, jak zaczną znikać poszczególne wydziały. Kolejna świetna inwestycja.

x
xxx
Lepiej na Wiejskiej, niż w San Escobar...
k
kółturalny półkownik
Zaniepokojony Gościu, my nie chcemy wiedzieć, bo to cała Europa widziała jak torunianka KODU Scheuring-Wielgus wespół z alimenciarzem, Schetyną i całą Petrus Company swe zakłamane japy darły na Wiejskiej niczym Kowalka w gorące. Czyżby red. Alicja swym wpisem sugerowała, że ?... Matką Karmicielką z silikonowym cycem tego towarzycha ze wsi, to tubylcza uczelnia... spauperyzowana.
g
gość
Oferta socjalna to standard ,posiadają ją sklepy ,małe firmy.Trącasz jadem
O
Obiektywny
Tak ale jakie grosze,i macie jeszcze karty ns inne obiekty sportowe
g
gość
Pracownicy UMK też płacą za basen,nie wiesz to nie zabieraj głosu.
m
marcin

Niedawno był tak płacz,że zadłużeni po uszy a tutaj nagle, czy mana im spadła z nieba, czy znów kogoś oskubali?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska