W czwartek rektor UMK Andrzej Radzimiński i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podpisali umowę w sprawie finansowania ze środków unijnych budowy Collegium Humanisticum.
- Umowa ta dotyczy budowy modułu dydaktycznego i pierwszego, z docelowych czterech, modułu administracyjnego - informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.
Powierzchnia całkowita obu części wyniesie ponad 14 tysięcy metrów kw.
Ich koszt budowy to ponad 76,5 miliona złotych. Zarząd Województwa przeznaczy na projekt 42,3 miliona ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Przetarg na wykonanie projektu i budowę Collegium odbędzie się na początku przyszłego roku. Collegium Humanisticum wyrośnie przy Szosie Okrężnej, na przeciwko Wydziału Prawa i Administracji.
Budynek powinien być oddany do użytku latem 2011 r. Pierwsi wprowadzą się do niego studenci Wydziału Nauk Historycznych.
Collegium Humanisticum powiększy obszar miasteczka akademickiego na Bielanach. Przypomnijmy, że jego budowa rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. Projekt był wpisany w krajowe obchody jubileuszu 500. urodzin Mikołaja Kopernika.
W 1967 roku ówczesny rektor prof. Witold Łukaszewicz i dostojnicy państwowi położyli kamień węgielny pod dwa akademiki. W ciągu kilku lat wyrosły rektorat, aula, biblioteka oraz wydziały m.in. chemii i biologii.
