https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Doktorant zakłada własny biznes - nie jest sam

Kamila Mróz
- Jesteśmy już po obiecujących rozmowach z kontrahentami - mówi, z nadzieją patrząc w przyszłość, Marcin Pakulski - doktorant z UMK. W założeniu własnej firmy pomógł mu udział w projekcie "Biznes akademicki".

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

- Zgłosiłem się do projektu, ponieważ nie wiedziałem, co trzeba zrobić, by założyć działalność. Razem z kolegami z wydziału chemii UMK utworzyliśmy spółkę z.o.o - opowiada pan Marcin. - Będziemy zajmować się produkcją odczynników chemicznych. Na chciałbym zdradzać szczegółów, aby nie zapeszyć.

Studenci i pracownicy naukowi z UMK byli adresatami projektu "Biznes akademicki - kluczowy czynnik konkurencyjności gospodarki", kompleksowo promującego ich przedsiębiorczość. Realizował go Faber Consulting wspólnie z uniwersytetem i Fundacją Amicus Universitatis.

Staże w przedsiębiorstwach

60 młodych ludzi brało udział w specjalnych szkoleniach, które miały uświadomić im, w jaki sposób mogą zarabiać duże pieniądze, sprzedając wyniki swoich badań naukowych przedsiębiorcom. Przedstawiciele lokalnego biznesu, w ramach adresowanych do nich zajęć, dowiedzieli się zaś, jak mogą rozwijać swój biznes dzięki nowoczesnym i innowacyjnym technologiom tworzonym przez naukowców.

Michał Organiściak, organizator konferencji podsumowującej projekt mówi: - Jedenastu młodych naukowców wzięło też udział w stażach w firmach. Wiem, że obie strony są zainteresowane podjęciem stałem współpracy. Odbyły się również Targi Innowacyjności, podczas których zaprezentowały się najbardziej innowacyjne firmy z okolic, co zaowocowało podpisaniem 16 porozumień o współpracy z uczelnią. Dany przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać potencjał naukowcy uczelni, np. zamawiać badania.

Wirtualny spacer

W targach brał udział m.in. Łukasz Stoliński - absolwent UMK z firmy Panoramicart.
- Jesteśmy młodą firmą, więc chcieliśmy pokazać, czym się zajmujemy i jaką innowację wprowadzamy na rynek. To tworzenie wirtualnych spacerów o bardzo wysokiej jakości. Stworzyliśmy już wizualizację po toruńskiej Starówce. To fantastyczny sposób reklamy i promocji naszego miasta. Jesteśmy też dumni ze spaceru po Programie III Polskiego Radia. Został on bardzo ciepły przyjęty przez wymagających "trójkowiczów", którzy mogli zobaczyć swoją ukochaną rozgłośnię.

Projekt przyczynił się też do tego, że pojawiły się już pierwsze lokalne zlecenia i propozycje pracy, np. firma Optiguard wzięła pod swoje skrzydła Łukasza Afeltowicza - kognitywistę z UMK, który zajmuje się nowymi technologiami komunikacji komputerów z ludźmi.

Projekt "Biznes akademicki", wart niemal milion zł, został sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Już dziś z sukcesem powielany jest w kolejnych czterech ośrodkach akademickich: Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie i Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska