Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Egzamin ustny czy pisemny? Komputer zrobi to szybciej

Kamila Mróz
Fot. Autorka
Tu na zajęciach królują multimedia. Teraz z dobrodziejstw nowoczesności skorzystaja więcej studentów, również niepełnosprawni. Dlaczego?

Uniwersyteckie Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania będzie się rozbudowywać.
- Projekt nazywa się multimedialne centrum e-edukacji i wsparcia osób niepełnosprawnych, co pokazuje w jakich kierunkach chcemy się rozwijać - mówi Maciej Pańka z UCNTN. Ośrodek, którym kieruje, pod koniec roku powiększy się o ok. 300 m kw.

Przetarg na inwestycję właśnie wygrały firmy DOLMAR i ELTOP, które zaoferowały najniższą cenę (ponad 1 mln zł).

UCNTN będzie połączone z akademikiem nr 9, w największym stopniu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teraz wprost z niego będą mogli oni wejść do centrum i korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.
- Wzbogacimy się o trzy nowe pomieszczenia - tłumaczy kierownik. - Dwa z nich, to ogólnodostępne pracownie komputerowe, zarówno architektonicznie, jak i informatycznie przystosowane dla studentów z różnymi dysfunkcjami. Przewidzieliśmy m.in. przystawki brajlowskie czy urządzenia dla osób niesłyszących.

Trzecią jest pracownia multimedialna, pełniąca rolę studia wideo dla rozwijającej się telewizji uniwersyteckiej. Ale nie tylko.
- Będą tam tworzone w pełni profesjonalne i multimedialne materiały e-learningowych - mówi Maciej Pańka.

W centrum odbył się już nawet pierwszy egzamin. Z angielskiego. Zorganizowało go studium praktycznej nauki języków obcych na platformie zdalnego nauczania Moodle.
Do e-edukacji uczelnia wykorzystuje też telewizję internetową.
- Przez cztery lata uruchomiliśmy 1000 kursów prowadzonych w oparciu o oba systemy (TV i Moodle - przyp. red.). To na razie głównie nowoczesna forma wsparcia tradycyjnych zajęć. Prowadzący publikują pomoce dydaktyczne, utrzymują kontakty ze studentami, a oni wymieniają się uwagami na forach - tłumaczy kierownik centrum.

Pierwsze w pełni e-learningowe zajęcia prowadził w zeszłym roku wydział prawa i administracji. Dotyczyły one ochrony własności intelektualnej.

Rozbudowa centrum spowodowana jest coraz większym zainteresowaniem na jego usługi.
- Dotyczy to już niemal wszystkich wydziałów UMK, może poza technicznymi, które mają specjalistyczny sprzęt u siebie - twierdzi kierownik Maciej Pańka.
W placówce odbywały się zajęcia pedagogów, artystów, geografów, historyków czy filologów.
- Zapisy prowadzimy przed każdym semestrem. Powoli nie wyrabiamy się, dlatego pierwszeństwo mają wnioski nowatorskie. Chodzi o przedsięwzięcia, nie mające szans powodzenia bez wsparcia nowoczesnych technologii - wyjaśnia Maciej Pańka.

W dobudowanej części zajęcia pełną parą ruszą w lutym lub w marcu 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska