https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK jedyny z regionu w międzynarodowym rankingu. Są powody do zadowolenia

opr. wixad
W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim.
W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim. Grzegorz Olkowski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ponownie zauważony w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Rankings by subject. W tegorocznej edycji prestiżowego zestawienia uczelnia została wyróżniona w aż siedmiu dziedzinach i 21 dyscyplinach.

Times Higher Education World University Rankings by subject, znany także jako THE World University Ranking, to obok rankingu szanghajskiego oraz QS World University Rankings, jeden z czołowych międzynarodowych rankingów uczelni.

Debiut prawa

Oprócz ogólnego corocznego rankingu najlepszych uczelni na świecie, THE przygotowuje również bardziej szczegółowe zestawienia, w tym rankingi według poszczególnych dziedzin. To narzędzie pomaga wybrać uczelnię przyszłym studentom.
Najnowsza edycja tego rankingu została opublikowana 26 października. UMK debiutuje w nim w dziedzinie prawa, gdzie osiągnął miejsce 301+ wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetem Śląskim.

Polecamy

Nauki o sporcie w czołówce

W najnowszej odsłonie zestawienia UMK zadebiutował w dziedzinie prawa, gdzie został odnotowany w przedziale 301+ ex aequo z Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Śląskim. W zestawieniu arts and humanities nasz Uniwersytet uplasował się w przedziale 501-600 w czterech blokach: archeologia; sztuka, sztuki performatywne i design; historia, filozofia i teologia oraz języki, literatura i lingwistyka. We wszystkich trzech kategoriach w dziedzinie business and economics UMK znajduje się w przedziale 601-800 na 909 notowanych w tym zestawieniu uczelni. W takim samym przedziale uniwersytet uplasował się w dziedzinie life sciences, a w podkategorii sport science Uniwersytet Mikołaja Kopernika okazał się najlepszy wśród wszystkich polskich uczelni. Równie dobrze wypadły nauki weterynaryjne, gdzie UMK znalazł się w gronie najlepszych razem z SGGW i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Na 997 szkół wyższych sklasyfikowanych w kategorii nauk społecznych Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się w przedziale 801+, a w dziedzinie physical sciences 1001+ na 1370 uczelni ujętych w zestawieniu.

Z dystansem do rankingów

Ranking uniwersytetów THE obejmuje 5% uczelni na świecie. Jak każdy tego typu zestawienie, ranking „Times Higher Education” ma też swoich krytyków, którzy wytykają mu niekompletne bazy danych, wskutek czego niedoszacowane są publikacje nieanglojęzyczne. Przekłada się to na niższy wynik w zestawieniach tych uczelni, których prace cytowane są w periodykach pisanych w języku innym niż angielski.
Przedmiotem krytyki jest również marginalizowanie w rankingach nauk społecznych i humanistycznych i faworyzowanie nauk ścisłych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest jedyną uczelnią z województwa kujawsko-pomorskiego, która znalazła się w tym prestiżowym rankingu.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
CZERWONY KRETYN
Przecież tzw. "polskie " uniwersytety są opłacane z budżetu państwa. Więc czemu pomijając ich skandalicznie niski i wciąż spadający poziom nauki stały się eks-terytorialnymi przechowalniami neobolszewickiej tęczowo-czerwonej kasty. Przecież ich przydatność jako ośrodka badań naukowych czy innowacji dla gospodarki jest równa zeru. Do tego te pasożytnicze twory zajmują się jedynie komunistyczną, genderową i dewiacyjną indoktrynacją młodego pokolenia. Jak nie można ich zlikwidować mimo że ich jest wielokroć za dużo i produkują bezwartościowych a sfrustrowanych bezrobotnych to choć niech zaczną się same finansować z korzyścią dla finansów państwa a pewnie i portfeli rodziców.
C
CZERWONY KRETYN
- W Polsce mamy postsowiecki model uniwersytetu. Wiele w Polsce się zmieniło, ale uniwersytety się nie zmieniły. Zakład Ekonomii Politycznej Socjalizmu przemianował się na Zakład Marketingu, z tymi samymi pracownikami – powiedział prof. Aleksander Nalaskowski w „Wywiadzie z chuliganem”. Stare uniwersyteckie układy nie tolerują nieposłuszeństwa. - Co stałoby się dziś na polskiej uczelni z Kopernikiem, gdyby był magistrem lub doktorantem i podważał twierdzenia zwierzchników, że ziemia jest płaska? – pytał prowadzący program Piotr Lisiewicz. – Wrobiliby go w molestowanie, był przecież kanonikiem – odpowiedział Nalaskowski.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska