https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Niebawem ruszą badania w supernowoczesnych laboratoriach

KM
Budowa Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii rozpoczęła się w maju 2011 roku
Budowa Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii rozpoczęła się w maju 2011 roku Lech Kamiński
W murach toruńskiego uniwersytetu będą prowadzone badania, których wyniki mogą wpłynąć m.in. na życie chorych na nowotwory, Alzheimera czy schizofrenię.

Prawdopodobnie na początku grudnia UMK uzyska zgodę na użytkowanie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii. Jego budynek został już zgłoszony do odbioru - informuje uczelnia. Budowa rozpoczęła się w maju 2011 roku.

Wykonawcą inwestycji była firma Skanska. Gmach wybudowany za ok. 29,5 mln złotych dysponuje 60 najnowocześniejszymi w kraju laboratoriami, z najnowszą aparaturą. Trwają już procedury przetargowe na jej zakup. UMK kupuje m.in. rezonans magnetyczny do badań mózgu wart ok. 9 mln złotych. W centrum będą realizowane cztery duże projekty badawcze. Tutaj fizycy zjednoczą siły z informatykami, konserwatorami, chemikami, medykami czy biologami.

Czytaj także: Nagrodzony prof. Maciej Wojtkowski. To już trzeci Polski Nobel w Toruniu

Dlaczego? - Nauka nie jest już jednodyscyplinarna. Myślenie w kategoriach wyłącznie fizyki lub tylko chemii to przeżytek - mówił nam w czerwcu ubiegłego roku prof. Wiesław Nowak, szef jednego z zespołów. Jego grupa m.in. poszuka nowych metod diagnozowania choroby Parkinsona, Alzheimera, schizofrenii i innych psychoz.

Z kolei kierownik drugiego z zespołów prof. Bogusław Buszewski będzie kontynuował badania nad nowymi metodami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Także grupa prof. Chandra Pareek skoncentruje się na opracowaniu genetycznych portretów chorób człowieka, zwłaszcza nowotworowych. Natomiast prof. Aleksander Araszkiewicz, wraz z naukowcami, którzy biorą udział w kierowanym przez niego projekcie będą poszukiwać innowacyjnych technik badań mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie.

Zobacz także: Trzecia medyczna "top lista"

Dyrektor Interdysyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii, chemik prof. Jerzy Łukaszewicz wielokrotnie podkreślał, że wszystkie projekty tu realizowane będą użyteczne dla gospodarki. Przedsiębiorcy zainteresowani wynikami badań przez pierwszych pięć lat skorzystają z nich za darmo.

Całkowita wartość inwestycji, to ponad 71,5 mln zł.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

^_^
Bydłoszczakom gul skacze, że ich szkółki wyższe do pięt nie dorastają UMK.
g
grześ
Dlaczego nie wybudowano w Toruniu kosmodromu, przecież miasto to ma tak długie tradycje badania kosmosu, już od Kopernika, choć tylko się tam urodził.

Będzie za to molo az do Sopot i stocznia ojciec dyrektor już ma fundusze,wszak to była potęga morska.
p
piernik
Dlaczego nie wybudowano w Toruniu kosmodromu, przecież miasto to ma tak długie tradycje badania kosmosu, już od Kopernika, choć tylko się tam urodził.
k
kons
Sny o potędze.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska