Od maja ubiegłego roku pracuję w prywatnej firmie na podstawie umowy zlecenia. Pracuję od 9 do 10 godzin dziennie i we wszystkie soboty. Czy jest to zgodne z przepisami kodeksu pracy? Czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy? - CZYTELNIK z Torunia.
Z opisanej sytuacji wynika, że pracodawca zawarł z panem umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Jest to naruszenie przepisów kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 22 par. 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Wobec tego, jeżeli praca wykonywana jest w warunkach, o których wyżej mowa, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy - jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy.
Naruszenie zakazu wynikającego z art. 22 par. 1 k.p. stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.
W odniesieniu natomiast do osoby wykonującej umowę zlecenia w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę - przysługuje jej prawo wystąpienia do sądu pracy o stwierdzenie istnienia stosunku pracy.
Osobie wykonującej umowę zlecenia nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Jest to świadczenie, które przysługuje wyłącznie pracownikowi.
