www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun
Toruńskie Wodociągi w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziły wiele zmian w projekcie "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń". Przedsięwzięcie z planowanych 213,5 zmniejszyło się do 113,8 mln zł. Jednocześnie skurczyło się unijne dofinansowanie z programu "Infrastruktura i Środowisko" - ze 109,4 do 64,9 mln zł. Powód? Wodociągowcy zrezygnowali z budowy spalarni osadów w oczyszczalni ścieków, czyli jednej z największych inwestycji w ramach całego zadania.
Wolą suszyć, niż spalać
Przy Szosie Bydgoskiej powstanie jedynie suszarnia. Jej eksploatacja jest m.in. tańsza i mniej uciążliwa dla środowiska. Załoga TW nad tymi zmianami pracowała w ciągu ostatnich tygodni. Musiała je uwzględnić, a następnie uzasadnić we wniosku o unijne dofinansowane. Wczoraj trafił on do ekspertów z Inicjatywy Jaspers, którzy następnie przekażą go Komisji Europejskiej. Ta ostatecznie zdecyduje o przyznaniu dotacji.
Znów szukają inżyniera
W ostatnich dniach wodociągowcy ogłosili kolejny przetarg na inżyniera projektu, czyli grupę ekspertów z różnych branż, która będzie w ich imieniu koordynować, a także rozliczać inwestycję do 2014 r. Konkurs powtórzono ze względu na korektę zakresu całego przedsięwzięcia. - Chcielibyśmy, by inżynier pojawił się na budowie w lipcu - mówi Mieczysław Malinowski z TW.
Wodociągowcy szukają też firmy, która zajmie się pierwszym z kontraktów drugiego etapu "Gospodarki wodno-ściekowej", czyli modernizacją stacji uzdatniania wody w Małej Nieszawce. Dzięki temu ma się poprawić jakość wody w lewobrzeżnej części naszego miasta. W kolejnych tygodniach TW rozpiszą następne przetargi: na renowację sieci kanalizacyjnej m.in. na Starówce oraz Bydgoskim Przedmieściu (22 marca), modernizację stacji uzdatniania wody w gminie Lubicz (1 kwietnia) oraz budowę suszarni osadów przy Szosie Bydgoskiej (15 kwietnia).
- Na każdy z nich zaplanowaliśmy maksymalnie 101 dni - mówi Malinowski. - Renowację magistral wodociągowych łączących stację uzdatniania wody w gminie Lubicz z Toruniem, która wypadła z projektu, przeprowadzimy z własnych funduszy.
Pierwsze roboty ruszą w sierpniu. Realizacja całego projektu potrwa do końca marca 2013 r.