W Polsce pierwszy uniwersytet trzeciego wieku powstał w Warszawie w roku 1974. Dziś jest ich około 350, mają ponad pół miliona słuchaczy. Fenomen: Polska w ich liczbie wiedzie prym wśród krajów europejskich. Sporo takich uniwerków działa także w naszym województwie. Znak to, że ludzie w pięknym wieku, jak nazywają siebie słuchacze UTW, nie zamierzają siedzieć w domu, chcą chłonąć wiedzę, poznawać świat i być wśród ludzi.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy pierwszy UTW założyła w Inowrocławiu przed siedmiu laty. Zapisało się wówczas 300 osób, dziś jest ich półtora tysiąca. WSG prowadzi też UTW w wielu innych miejscowościach. Łącznie w ponad dwudziestu. M.in. w Toruniu, Ełku, a nawet w odległym Grajewie. No i oczywiście w miejscowościach położonych najbliżej Bydgoszczy.
W powiecie bydgoskim uniwerków trzeciego wieku przybywa jak grzybów po deszczu. Pierwsze zawiązały się jesienią zeszłego roku. 15 października - w Solcu Kujawskim. Działa przy Centrum Aktywności i Edukacji, tuż przy ratuszu. - Mamy 58 słuchaczy - opowiada dyrektor Iwona Lichocka.
- To z myślą o naszych seniorach otworzyliśmy czytelnię internetową, w której mamy osiem komputerów.
Uniwersytet trzeciego wieku WSG prowadzi też od jesieni w koronowskim Zespole Szkół Zawodowych im. gen. Maczka. - Zapisało się około 60 osób - opowiada dyrektor "Maczka" Stanisław Rybczyński. - Współorganizatorami są powiat i nasza gmina. Seniorzy spotykają się na wykładach w co drugą środę.
- U nas rozpoczęliśmy 5 grudnia - opowiada Ewa Wilk z Białych Błot. - Naukowcy z WSG prowadzą zajęcia w sali gimnazjum w co drugi wtorek. Uczęszcza około 30 osób. Ostatnie zajęcia pierwszego semestru odbędą się 19 lutego.
Semestr uroczyście zakończył się przedwczoraj w gimnazjum w Brzozie. 30 słuchaczom wójt Wojciech Oskwarek wręczał dyplomy, a doc. Krzysztof Sikora, założyciel i prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy - upominki od uczelni.
W Sicienku, Dobrczu i Dąbrowie Chełmińskiej 30 słuchaczy liczy też UTW WSG w Osielsku. - Próbowaliśmy otworzyć drugi w naszej nowej świetlicy w Maksymilianowie, ale zainteresowanie nie było wielkie - mówi Marek Manuszewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywają się zajęcia UTW.
Spore zainteresowanie tą forma dokształcania seniorów jest w sąsiedniej gminie Dobrcz. - Jesteśmy w trakcie rozmów z bydgoską uczelnią, by i u nas otworzyć uniwersytet trzeciego wieku - mówi wójt Krzysztof Szala.
W powiecie bydgoskim nie ma też jeszcze UTW w gminach Sicienko i Dąbrowa Chełmińska.
Czytaj e-wydanie »