Pierwsze wydarzenie w odświeżonej sali wystaw Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim przyciągnęło mieszkańców miasteczka i okolic. W sobotę, 22 stycznia, otwarto tu wystawę Olgierda Szopińskiego pt. „Uniwersum Staszica”.
Chojniczanin Olgierd Szopiński to student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pasjonat i twórca murali, obrazów wielkoformatowych i graffiti. Jego prace można oglądać w całej Polsce. Brał udział w realizacji muralu o powierzchni 180 metrów kwadratowych na Bibliotece Gdańskiej PAN (według projektu Sebastiana Bożka). Zaprojektował i namalował mural w Czersku.
- Olgierda znam już jakiś czas z różnych stron, ale wszystkie są niesamowicie pozytywne, szalone, oddane sztuce. Zawsze w tych okolicznościach przytaczam historię o małym chłopcu, który przychodził do starszego, siwego pana, który coś kuł na podwórku. Codziennie przychodził i pytał: "Proszę Pana, co Pan robi?". Ten pan patrzył z przekąsem i uśmiechem, ale nigdy nic nie odpowiadał. Pewnego dnia ten młody człowiek przychodzi na podwórko, a tam w miejsce dziwnej skały, która była kuta, stoi przepiękny posąg konia. Pan zastanawiał się, o co dziś ten chłopiec zapyta. A on zapytał: "Skąd Pan wiedział, że on tam jest?". Olku, jesteś dla mnie człowiekiem, który jest kwintesencją tej anegdoty. Jesteś człowiekiem, który szuka, tworzy, robi to z serca. Jeśli będziesz tworzył sztukę, a nie szukał atencji, to ta sztuka będzie taka jaką mamy tutaj. Unikatowa - powiedział na otwarciu wystawy Dominik Gostomski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu.
Wystawa „Uniwersum Staszica” to cykl 10 prac poświęconych mieszkańcom i wydarzeniom związanych z ulicą Staszica w Chojnicach, przy której artysta się wychował i ma obecnie swoją pracownię. Dzieła powstały z wykorzystaniem materiałów z odzysku, m.in. znalezionych na strychu i kupionych z drugiej ręki.
- To emocjonalny zbiór obserwacji i próba pokazania tego, co mnie w tym miejscu trzyma i daje siły do działania. Obrazy opowiadają historie mieszkańców tej ulicy. Wyciągnąłem z tych osób pewną esencję, cechy charakterystyczne. Każdy z tych mieszkańców tworzy swoje uniwersum. Uniwersum - całokształt, schematy, uliczne tradycje, kulturę, jak choćby przechadzki sąsiedzkie– powiedział nam podczas wernisażu Olgierd Szopiński.
Młody artysta zastosował ciekawą technikę i dobór materiałów. W większości obrazy malowane są tuszem na papierze, jednak technika jest mieszana. Pojawia się farba w sprayu i elewacyjna. Dzieła powstały na płycie wiórowej, odzyskowych arkuszach papieru z drukarni oraz... starych prześcieradłach.
- Spoiwem jest żółta taśma, która jest w pewnym sensie głównym elementem mojej pracy, ponieważ te arkusze papieru najpierw sklejam, a w pracowni przyklejam do ścian. Podobnie inne płótna. Coś co łączy wszystkie te obrazy jest kolorystyka - dosyć mocno ograniczona. Niektórzy sądzą, że smutna i przygnębiająca (czerń i biel), ale są też czerwone elementy. To pokazuje, że przecież historie ludzi nie są zawsze kolorowe - podkreśla autor.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieła młodego chojniczanina będzie można oglądać do 20 lutego.
Wernisaż Olgierda Szopińskiego "Uniwersum Staszica" - zdjęcia:
