Uniwersytet Mikołaja Kopernika stoi przed nowymi wyzwaniami [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 2 października nowy rok akademicki. Na uczelni studiuje ponad 24 tysiące osób (w kampusie toruńskim ponad 18 tys., w kampusie bydgoskim około 6 tys.). W roku 2017/2018 na studiach stacjonarnych I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich naukę rozpocznie ponad 8 tysięcy osób. 2 października studenci pierwszego roku uczestniczyli w immatrykulacji – w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie złożyli przedstawiciele wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji. Warto dodać, że na UMK kształcą się także studenci z zagranicy. Pochodzą z 40 krajów, m.in. z Norwegii, Szwecji, Ukrainy. W tym roku dołączą do nich także studenci z Etiopii, Malezji i Brazylii.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 2 października nowy rok akademicki. Na uczelni studiuje ponad 24 tysiące osób (w kampusie toruńskim ponad 18 tys., w kampusie bydgoskim około 6 tys.). W roku 2017/2018 na studiach stacjonarnych I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich naukę rozpocznie ponad 8 tysięcy osób. 2 października studenci pierwszego roku uczestniczyli w immatrykulacji – w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie złożyli przedstawiciele wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji. Warto dodać, że na UMK kształcą się także studenci z zagranicy. Pochodzą z 40 krajów, m.in. z Norwegii, Szwecji, Ukrainy. W tym roku dołączą do nich także studenci z Etiopii, Malezji i Brazylii. Jacek Smarz
UMK uroczyście rozpoczął w poniedziałek (2 października) nowy rok akademicki. Jutro ponad 18 tysięcy studentów rozpocznie zajęcia w toruńskiej części uczelni.

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wręczono Specjalne Wyróżnienie UMK – Convallaria Copernicana wybitnemu chirurgowi prof. dr. hab. n. med. Nie zabrakło także immatrykulacji studentów pierwszego roku oraz okolicznościowego przemówienia prof. Andrzeja Tretyna, rektora uczelni.

Rektor w swoim wystąpieniu nawiązał do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która będzie głównym tematem przyszłotygodniowego posiedzenia prezydium i zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Wydarzenie po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Toruniu. Weźmie w nim udział ponad stu rektorów wszystkich publicznych szkół wyższych, a specjalnym gościem spotkania będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Jednym z celów proponowanych zmian jest wzmocnienie polskiej nauki, a środkiem do jego osiągnięcia rozwój uniwersytetów badawczych. Nie mam żadnych wątpliwości, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika musi i może znaleźć się w gronie takich instytucji. To nie jest tylko kwestia prestiżu czy poziomu finansowania - mówił rektor.

Przeczytaj także: Mieszkanie Plus w Kujawsko-Pomorskiem. Bydgoszcz na pierwszy ogień

Prof. Andrzej Tretyn zaznaczył, że zawarte w ustawie kryteria nie są łatwe, jednak widzi możliwość ich spełnienia, m.in. dzięki sukcesom pracowników i studentów UMK. Co to za sukcesy? Publikacje w najważniejszych czasopismach naukowych na świecie; pięć czasopism wydawanych na UMK znajdujących się na prestiżowej Liście Filadelfijskiej; 55 grantów Narodowego Centrum Nauki na ponad 20 mln zł uzyskanych w trzech ostatnich konkursach; nagroda ministra nauki i szkolnictwa wyższego i sześć stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla pracowników naukowych; trzy nagrody Polskiej Akademii Nauk w konkursie dla młodych naukowców oraz 26 stypendiów ministra nauki dla studentów i doktorantów przyznanych w ubiegłym roku akademickim.

- Nowa ustawa postawi przed nami także inne wyzwania. Odstępuje od definiowania ustroju uczelni, pozostawiając odpowiednie rozwiązania uczelnianym statutom. Tworzy to okazję do debaty nad organizacją naszego uniwersytetu i sposobność do większej otwartości na świat zewnętrzny, ale również większej integracji wewnętrznej. Jest szansa, aby przełamać sztuczne podziały, wzmocnić interdyscyplinarne zespoły badawcze i spojrzeć na uczelnię jako organizm silny swą różnorodnością i trwałymi relacjami z otoczeniem - dodał rektor UMK.

Oprócz wzrostu jakości badań naukowych, uczelnia stawia także na jakość kształcenia i jak najlepsze warunki studiowania. W tym roku ofertę rozszerzono o cztery nowe kierunki, a w przyszłym roku władze uczelni planują uruchomienie medycyny weterynaryjnej.

Nie brakuje także planów inwestycyjnych. Obecnie trwa modernizacja Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, w planach jest termomodernizacja budynków Wydziału Chemii oraz rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego (budynek wielofunkcyjny i boiska zewnętrzne). Do 2023 roku planowana jest również modernizacja miasteczka akademickiego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało uszczelnienie programu 500 plus. Sprawdź, kiedy możesz stracić 500 plus na pierwsze dziecko.Przejdź do następnych zdjęć >>>

Uwaga! Te osoby mogą stracić świadczenie 500 plus [lista]

Wideo: prognoza pogody na środę, 4. października

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 15.10.2017 o 19:35, Torunianin napisał:

Właśnie, właśnie... Radzimin mógł najpierw pomyśleć co robi. To dorosły chłop, który zachował się jakby miał 5 lat i nie znał prawa! Zabawne są jego tłumaczenia.  :D Jako Torunianin uważam, że dostał za niską karę. Dlaczego ten wykładowca z filologii UMK został tak surowo ukarany a p. Radzimiński za identyczny występek tak niską? Nie rozumiem tego... Czy są równi i równiejsi względem prawa??? 

 

Może wg prawa A.Tretyna?

T
Torunianin

Właśnie, właśnie... Radzimin mógł najpierw pomyśleć co robi. To dorosły chłop, który zachował się jakby miał 5 lat i nie znał prawa! Zabawne są jego tłumaczenia.  :D

 

Jako Torunianin uważam, że dostał za niską karę. Dlaczego ten wykładowca z filologii UMK został tak surowo ukarany a p. Radzimiński za identyczny występek tak niską? Nie rozumiem tego... Czy są równi i równiejsi względem prawa??? 

J
Jancio Wodnik

Amen!  :D

C
Czesio
W dniu 15.10.2017 o 07:37, Gość napisał:

Choć się przenicowałeś to i tak stare ciągoty w tobie pozostały,nie obce widać są ci takie jak upadlanie innych czy donosicielstwo.Tych i innych cech podłości jakoś nie potrafisz się wyzbyć.

 

A propos podłości spójrz najpierw na swoje zachowanie sku***synie od którego wszystko się zaczęło. Byłeś, jesteś i będziesz nikim.  :)

O
OSa
W dniu 15.10.2017 o 07:37, Gość napisał:

Choć się przenicowałeś to i tak stare ciągoty w tobie pozostały,nie obce widać są ci takie jak upadlanie innych czy donosicielstwo.Tych i innych cech podłości jakoś nie potrafisz się wyzbyć.

 

Drogi Panie/Pani niczego nie przenicowałem. Fakty w sprawie plagiatu A. Radzimińskiego są powszechnie znane. Czy naprawdę już Bóg odebrał Ci rozum? Pomyśl logicznie czy gdyby nie był winny  to przyznałby się?  B) Ten z filolog z UMK przed nim dostał zakaz wykonywania zawodu na wiele lat. Radzimiński zaledwie upomnienie z wpisem do akt.  :D

 

Proszę pomyśleć zamiast ulegać wszechobecnej propagandzie postkomunistycznej!  :)

 

Stare ciągoty? Do czego? Nigdy na nikogo nie donosiłem i nie poniżałem innych. Z tym drugim to najwyżej inni siebie sami poniżyli. 

 

Mam przeczucie, że wielu szpicli SB i plagiatorów wykłada

jeszcze na UMK.  :lol:

G
Gość

Choć się przenicowałeś to i tak stare ciągoty w tobie pozostały,

nie obce widać są ci takie jak upadlanie innych czy donosicielstwo.

Tych i innych cech podłości jakoś nie potrafisz się wyzbyć.

T
Teofil
W dniu 12.10.2017 o 14:24, Gość napisał:

Sądzę, że właściwie się przedstawiłeś, ścierwem to właśnie ty jesteś !

 

Tylko, że widzisz jest mały problem bo to nie ja jestem oszustem i udaje niewiniątko. Po co się ośmiesz błaźnie? Grabowskiemu twój stary może buty czyścić. Niech się komuch jeden uczciwości nauczy. Tobie też nie zawadzi trochę się jej nauczyć. Jak wiadomo nie daleko pada jabłko od jabłoni...  :)

G
Gość

Sądzę, że właściwie się przedstawiłeś, ścierwem to właśnie ty jesteś !

A
Absolwent UAM-u
W dniu 11.10.2017 o 07:14, Gość napisał:

To ty jesteś ślepy koleś i do tego nieuk :P :P :P

 

Kim Ty śmieciu jesteś, aby pisać w taki sposób do Pan Profesora? Plagiatorem, czyli złodziejem własności intelektualnej czy uczniem tegoż złodzieja? W sumie co za różnica jak to jedno i to samo ścierwo.  B)

M
Miron
W dniu 11.10.2017 o 09:54, Gość napisał:

Najlepiej będzie jak to sprawdzanie zaczniecie od siebie,Zanim zaczniecie rzucać podejrzenia na innych, sami uderzcie się w pierś. Faryzeusze!!!

 

Haha! Jesteś waćpanie bardzo zabawny. To ma być odpowiedź: "Sprawdzanie zacznijcie od siebie"? Ośle zastanów się 10 razy zanim coś napiszesz, bo tylko się ośmieszasz. Z jakiej racji ktoś kto uczciwie zdobywał tytuły po 1989 roku może być oszustem? Zdobył je uczciwie. Za komuny kradli i oszukiwali. Wtedy jakby to rzecz były inne "standardy" na profesora. :lol: Wystarczyło po prostu zerżnąć żywcem od zdolnego kolegi czy koleżanki i perfecto znać życiorys towarzysza Stalina. Wtedy droga do kariery uwiecznionej tytułem profesora zwyczajnego stała otworem.  :)

K
Koliber
W dniu 11.10.2017 o 07:14, Gość napisał:

To ty jesteś ślepy koleś i do tego nieuk :P :P :P

 

Nieuk? To ciekawe a jestem profesorem. Dobre sobie. Tylko deb*** i komuch mógł tak napisać.  :DSkunksie, ale Ci się nosek od kłamstw robi długi... Denerwujesz się kłamczuszku. 

 

 

G
Gość
W dniu 10.10.2017 o 16:04, Koliber napisał:

   Mam tylko nadzieję, że to nie jest to kolejny złodziej własności intelektualnej z UMK.  ;) Sprawdzimy i jego. Sprawdzimy, sprawdzimy (...) każdego... Po owocach ich poznacie.  :D 

Najlepiej będzie jak to sprawdzanie zaczniecie od siebie,

Zanim zaczniecie rzucać podejrzenia na innych, sami uderzcie się w pierś. Faryzeusze!!!

G
Gość
W dniu 10.10.2017 o 16:06, Wesołek napisał:

 Miłość bywa ślepa. W tym przypadku to miłość do parszywej postkomuny prawicową drogą.  :lol: 

To ty jesteś ślepy koleś i do tego nieuk :P :P :P

W
Wesołek
W dniu 10.10.2017 o 09:58, Gość napisał:

Kocham Toruń, kocham Uniwersytet Mikołaja Kopernika to moja ukochana uczelnia, którą ukończyłem i jestem z tego bardzo dumny

 


Kocham Toruń, kocham Uniwersytet Mikołaja Kopernika to moja ukochana uczelnia, którą ukończyłem i jestem z tego bardzo dumny

 

Miłość bywa ślepa. W tym przypadku to miłość do parszywej postkomuny prawicową drogą.  :lol:

K
Koliber
W dniu 10.10.2017 o 12:05, Gość napisał:

Nie "kolego" lata temu, praca magisterska była pisana pod kierunkiem Pana Prof. Dr Hab. Jana Łopuskiego w Zakładzie Prawa Handlu Zagranicznego.

 

Mam tylko nadzieję, że to nie jest to kolejny złodziej własności intelektualnej z UMK.  ;) Sprawdzimy i jego. Sprawdzimy, sprawdzimy (...) każdego... Po owocach ich poznacie.  :D

Dodaj ogłoszenie