Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wręczono Specjalne Wyróżnienie UMK – Convallaria Copernicana wybitnemu chirurgowi prof. dr. hab. n. med. Nie zabrakło także immatrykulacji studentów pierwszego roku oraz okolicznościowego przemówienia prof. Andrzeja Tretyna, rektora uczelni.
Rektor w swoim wystąpieniu nawiązał do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która będzie głównym tematem przyszłotygodniowego posiedzenia prezydium i zgromadzenia plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Wydarzenie po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Toruniu. Weźmie w nim udział ponad stu rektorów wszystkich publicznych szkół wyższych, a specjalnym gościem spotkania będzie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
- Jednym z celów proponowanych zmian jest wzmocnienie polskiej nauki, a środkiem do jego osiągnięcia rozwój uniwersytetów badawczych. Nie mam żadnych wątpliwości, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika musi i może znaleźć się w gronie takich instytucji. To nie jest tylko kwestia prestiżu czy poziomu finansowania - mówił rektor.
Przeczytaj także: Mieszkanie Plus w Kujawsko-Pomorskiem. Bydgoszcz na pierwszy ogień
Prof. Andrzej Tretyn zaznaczył, że zawarte w ustawie kryteria nie są łatwe, jednak widzi możliwość ich spełnienia, m.in. dzięki sukcesom pracowników i studentów UMK. Co to za sukcesy? Publikacje w najważniejszych czasopismach naukowych na świecie; pięć czasopism wydawanych na UMK znajdujących się na prestiżowej Liście Filadelfijskiej; 55 grantów Narodowego Centrum Nauki na ponad 20 mln zł uzyskanych w trzech ostatnich konkursach; nagroda ministra nauki i szkolnictwa wyższego i sześć stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla pracowników naukowych; trzy nagrody Polskiej Akademii Nauk w konkursie dla młodych naukowców oraz 26 stypendiów ministra nauki dla studentów i doktorantów przyznanych w ubiegłym roku akademickim.
- Nowa ustawa postawi przed nami także inne wyzwania. Odstępuje od definiowania ustroju uczelni, pozostawiając odpowiednie rozwiązania uczelnianym statutom. Tworzy to okazję do debaty nad organizacją naszego uniwersytetu i sposobność do większej otwartości na świat zewnętrzny, ale również większej integracji wewnętrznej. Jest szansa, aby przełamać sztuczne podziały, wzmocnić interdyscyplinarne zespoły badawcze i spojrzeć na uczelnię jako organizm silny swą różnorodnością i trwałymi relacjami z otoczeniem - dodał rektor UMK.
Oprócz wzrostu jakości badań naukowych, uczelnia stawia także na jakość kształcenia i jak najlepsze warunki studiowania. W tym roku ofertę rozszerzono o cztery nowe kierunki, a w przyszłym roku władze uczelni planują uruchomienie medycyny weterynaryjnej.
Nie brakuje także planów inwestycyjnych. Obecnie trwa modernizacja Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, w planach jest termomodernizacja budynków Wydziału Chemii oraz rozbudowa Uniwersyteckiego Centrum Sportowego (budynek wielofunkcyjny i boiska zewnętrzne). Do 2023 roku planowana jest również modernizacja miasteczka akademickiego.
Uwaga! Te osoby mogą stracić świadczenie 500 plus [lista]
Wideo: prognoza pogody na środę, 4. października