Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w naukowej elicie kraju [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W czwartek 31 października, na parkingu kampusu uniwersyteckiego przy ul. Gagarina, władze UMK odsłoniły tablicę informującą o zdobyciu tytułu uczelni badawczej i złożyły kwiaty pod pomnikiem prof. Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora uczelni
W czwartek 31 października, na parkingu kampusu uniwersyteckiego przy ul. Gagarina, władze UMK odsłoniły tablicę informującą o zdobyciu tytułu uczelni badawczej i złożyły kwiaty pod pomnikiem prof. Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora uczelni JM
Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się wśród dziesięciu polskich uczelni, które otrzymały status uczelni badawczej. Projekt będzie realizowany przez siedem lat. Jakie wyzwania i zmiany stoją przed toruńską uczelnią?

- Będziemy wykorzystywać ten czas, aby za siedem lat być uczelnią rozpoznawalną w Europie, która będzie miejscem, do którego chętnie przyjdą utalentowani młodzi ludzie, gdzie przyjadą ludzie z zagranicy i będą chcieli współpracować z naszymi naukowcami – mówi prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wsiedliśmy do pociągu, już nie osobowego, ale ekspresu i zapewne za siedem lat następna stacja, jaka się pojawi to będzie nowoczesny europejski uniwersytet w Toruniu.

Przygotowania do sukcesu trwały kilka lat

Wyniki pierwszego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” przedstawiono w środę 30 października w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Dziś (31 października), na parkingu kampusu uniwersyteckiego przy ul. Gagarina w Toruniu, władze UMK odsłoniły tablicę informującą o zdobyciu tytułu i złożyły kwiaty pod pomnikiem prof. Ludwika Kolankowskiego, pierwszego rektora uczelni.

– Wczoraj, gdy premier Jarosław Gowin wręczał mi dyplom stwierdził, że to wielki sukces naszego uniwersytetu – przekazał prof. Andrzej Tretyn podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Nasz uniwersytet był wielki od samego początku, chciałbym oddać hołd naszym założycielom i podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz uniwersytet stał się uniwersytetem badawczym.

Rektor podkreślał, że do sukcesu uczelni przyczyniło się wiele osób. Zaznaczył także, że uniwersytet przygotowywał się do tego już od kilku lat, gdy jeszcze nie mówiono o konkursie. - Wprowadzaliśmy zmiany, których nie było jeszcze w innych uczelniach, dlatego nie boimy się naszego wyzwania. Jesteśmy przygotowani, aby już od poniedziałku (4 listopada) zacząć przygotowywać się do realizacji tego największego w historii naszego uniwersytetu projektu. Chcę podziękować wszystkim osobom, które koordynowały ten projekt: prof. Jackowi Kubicy, panu dziekanowi prof. Włodzimierzowi Jaskólskiemu, pani dr Agacie Karskiej – dodał rektor UMK.

UMK w dziesiątce najlepszych

Do konkursu zakwalifikowano 20 najlepszych uczelni w kraju. Spośród nich, międzynarodowa komisja, wyłoniła 10. Oprócz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, status uczelni badawczych uzyskały również: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Wrocławski.

– Jestem dumny z UMK, że jest jednym z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozwojowych uniwersytetów w kraju. Dziękuje wszystkim pracownikom UMK za to, że przysparzacie dumy naszemu miastu. Międzynarodowe jury nie miało żadnych wątpliwości, żeby przyznać ten tytuł. To piękny prezent na 550. urodziny patrona uczelni i naszego miasta Mikołaja Kopernika – mówił, obecny na konferencji, prezydent Torunia Michał Zaleski.

We wnioskach konkursowych uczelnie wykazywały swój potencjał i precyzowały plany dalszego rozwoju. UMK za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także pięć Priorytetowych Obszarów Badawczych: Astrofizyka i astrochemia; Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych; Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja; W kierunku medycyny spersonalizowanej; Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Uczelnie które znalazły się we wspomnianej dziesiątce, od 2020 do 2026 roku, będą otrzymywały zwiększoną o 10 procent subwencję, którą można przeznaczyć na podnoszenie jakości badań i kształcenia. Propozycje wydatkowania dodatkowej sumy musiały zostać zawarte już we wniosku konkursowym.

- Były pewne założenia narzucone z góry i musieliśmy je zrealizować. Mieliśmy przede wszystkim przedstawić pięć tzw. priorytetowych obszarów badawczych. Na te obszary będzie szła większość pieniędzy – informuje prof. Andrzej Tretyn. - Ale mamy także pieniądze na wsparcie mniejszych grup - takich, które prowadzą bardzo interesujące badania, ale jeszcze nie są na takim etapie, by znaleźć środki zewnętrzne na ich finansowanie.

Siedmioletni projekt i nowe wyzwania

Projekt będzie realizowany przez siedem lat. W tym czasie osobą odpowiedzialną za jego realizację będzie dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Pierwsza weryfikacja realizacji projektu czeka uczelnię już za trzy lata.

- Nie boimy się tego sprawdzianu, bo mamy realistyczne zapisy we wniosku. Komisja podkreślała, że są one bardzo ambitne, ale z tym zespołem jesteśmy w stanie je osiągnąć – zaznacza dr Agata Karska, pełnomocnik rektora ds. doskonałości naukowej. - Będziemy starali się przyciągać najlepszych specjalistów z całego świata. Otwieramy się również na kandydatów z zagranicy - studentów i doktorantów.

Dr Agata Karska zaznacza także, że uczelnia przygotowuje nową ofertę dla studentów – m.in. kierunki w języku angielskim oraz takie, w których większy aspekt położony zostanie na zajęcia praktyczne. W planach są także granty dla studentów na badania i projekty dotyczące innowacji oraz pieniądze na wyjazdy. W kwestii zagranicznych wyjazdów naukowych uczelnia chce skupić się na się kilku silnych naukowo partnerach. Duże znaczenie w realizacji projektu uczelni badawczej odegrają także doktoranci.

- Doktoranci to nowość w ustawie 2.0. 1 października ruszyły szkoły doktorskie i one w tym projekcie zyskają dużo środków na prowadzenie badań, staże i konferencje. W pierwszych 3 latach to właśnie doktoranci pomogą nam pokazać jak bardzo dynamicznie zmieniamy się na plus – podkreśla dr Agata Karska.

Jakie jeszcze zmiany czekają uczelnię w najbliższym czasie w związku z uzyskaniem statusu uczelni badawczej? Ma być mniej studentów, a część pracowników nie będzie prowadziła zajęć dydaktycznych, tylko skupi się na prowadzeniu badań.

- Studentów będzie mniej, aczkolwiek my już osiągamy ten pułap, który został przez ministerstwo wskazany, to jest jedenastu studentów na jednego pracownika. Liczymy na to, że gdy studentów będzie mniej, to pracownicy będą mieli więcej czasu na badania. Część naszych pracowników będzie zatrudniana tylko na etaty badawcze. Te osoby, które będą najbardziej aktywne będą w mniejszym wymiarze realizowali swoje obowiązki dydaktyczne - mówił prof. Andrzej Tretyn. - Doskonałość uczelni, to nie tylko doskonałość naukowa, to jest też doskonałość dydaktyczna, postawienie na innowacyjność, a przed wszystkim na to, byśmy poprzez umiędzynarodowienie stali się uczelnią rozpoznawalną i powszechnie znaną w Polsce i poza jej granicami.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 11

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska