MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK: Intermarche ma zapłacić zobowiązania wobec dostawców. Chodzi o kilkaset milionów złotych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
z materiału dowodowego zgromadzonego przez Urząd wynika, że przedsiębiorca nie płacił na czas dostawcom produktów rolnych i spożywczych.
z materiału dowodowego zgromadzonego przez Urząd wynika, że przedsiębiorca nie płacił na czas dostawcom produktów rolnych i spożywczych. Szymon Starnawski /Polska Press
UOKiK zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do uregulowania opóźnionych płatności wraz z odsetkami wobec dostawców produktów rolno-spożywczych, a także do zmiany sposobu rozliczania spornych faktur. - Spółka płaciła kontrahentom z opóźnieniem, w przypadku niejasności w części faktury nie regulowała również tych kwot, które nie budziły zastrzeżeń- wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów.

- W trakcie postępowania ustaliliśmy, że spółka płaciła kontrahentom z opóźnieniem, w przypadku niejasności w części faktury nie regulowała również tych kwot, które nie budziły zastrzeżeń, a także zbyt długo wyjaśniała rozbieżności w fakturach. Mogła to być forma kredytowania się SCA kosztem dostawców produktów rolno-spożywczych – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Jak poinformowano, z materiału dowodowego zgromadzonego przez Urząd wynika, że przedsiębiorca nie płacił na czas dostawcom produktów rolnych i spożywczych. Łączna wartość opóźnionych należności w latach 2019 – 2020 wyniosła kilkaset milionów zł. Chociaż większość przypadków opóźnień następowała w przedziale do 10 dni to w skrajnych przypadkach zdarzały się również opóźnienia powyżej 100 dni.

Ponadto, jak wskazano, "w przypadku rozbieżności co do ceny lub ilości towaru na wystawionej fakturze, spółka nie płaciła dostawcom za cały zafakturowany towar do czasu wyjaśnienia sytuacji". W ocenie Urzędu, to praktyka, która "mogła być niezgodna z dobrymi obyczajami, ponieważ zobowiązania podmiotu za część bezsporną powinny być uregulowane w terminie płatności". Prezes UOKiK zakwestionował również długotrwałe wyjaśnianie rozbieżności w niektórych przypadkach, czego efektem było nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty.

W trakcie postępowania spółka zobowiązała się do "zmiany zakwestionowanych praktyk oraz usunięcia ich skutków". Przede wszystkim do "zapłaty opóźnionych należności, w tym kwot bezspornych w fakturach, w których wystąpiły niezgodności dotyczące innych płatności wraz z odsetkami za opóźnienie powstałe w okresie od 1 stycznia 2019 r. do dnia uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK kończącej postępowanie". Ponadto spółka zadeklarowała zmiany w umowach, które będą eliminowały przesłankę dostarczenia prawidłowo wystawionej faktury jako okoliczności warunkującej zapłatę całej należności.

- Zgodnie z nałożonym warunkiem, spółka SCA będzie miała 6 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji na realizację zaległych płatności wraz z odsetkami oraz nie dłużej niż 3 miesiące na zaproponowanie dostawcom zmian w umowach. Następnie będzie musiała przedstawić nam informacje i dowody na wykonanie zobowiązania - dodaje Chróstny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UOKiK: Intermarche ma zapłacić zobowiązania wobec dostawców. Chodzi o kilkaset milionów złotych - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska