Jak wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, potencjał tkwiący w uprawie roślin włóknistych, jak i ziół, jest ogromny. - Dla rolnictwa umiejętność wyszukiwania i wykorzystania rozmaitych nisz, nawet tych zapomnianych, jest przyszłością - stwierdził.
Tutaj także:**Z roślin uprawianych k. Janikowa nie będzie substancji odurzających. Wytłoczą z nich olej konopny**
- Obserwujemy światowe trendy i wzrost zainteresowania konopiami - powiedziała prof. Małgorzata Zimniewska, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Pod jego przewodnictwem rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne.
Instytut zawarł kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę nasion konopi polskiej odmiany Białobrzeska. Została ona wypracowana przez Instytut, który jest jej właścicielem.
- Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi - stwierdziła Małgorzata Zimniewska.
Nawiązując współpracę z Instytutem, rolnicy nie martwią się o rynek zbytu dla swoich plonów. Mogą liczyć na doradztwo i dopłaty do uprawy.
- Przyjmujemy zgłoszenie wszystkich, którzy chcą uprawiać konopie. Oczywiście, jakość tych upraw jest kontrolowana przez Instytut. Nasiona muszą być najwyższej jakości i spełniać nasze wymagania. Wtedy odbieramy całe plony nasion. Informacja o tym, że konopie są opłacalne rozeszła się dosyć szybko w Polsce. Codziennie mamy telefony od rolników, którzy deklarują chęć przystąpienia do naszego programu konopnego w następnych latach – mówiła prof. Małgorzata Zimniewska.
Konopie dostarcza nasion, wiechy konopne są wykorzystywane w farmacji oraz w produkcji suplementów diety, włókna konopne do celów tekstylnych.
Dziś Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich i Grupa LOTOS podpisały list intencyjny. Chodzi o kontynuację prac nad bioetanolem drugiej generacji z biomasy konopnej.
- Polska jest liczącym się producentem żywności w Europie, jednak na świecie nie możemy konkurować z krajami, które są potentatami w produkcji żywności. Dlatego musimy szukać sposobów na wyróżnienie się na tle oferty całego świata. Musimy szukać mechanizmów, które sprowadzą rolnictwo na nowe tory i je wzmocnią - zaznaczył Ardanowski.
Źródło informacji: ministerstwo rolnictwa

Mieszkaniec Krąg koło Bornego Sulinowa uprawia konopie:
x-news.pl, gk24.pl