Areał GMO wyniósł w zeszłym roku 185,1 mln hektarów. Rośliny modyfikowane gen. są uprawiane w 26 państwach (54% w rozwijających się). Połowa światowych upraw GMO to soja, na liście są też m.in. kukurydza (33%), bawełna (12%).
Stany Zjednoczone to kraj, w którym jest najwięcej upraw zmodyfikowanych genetycznie - 72,9 mln hektarów. Drugie na świecie państwo pod względem produkcji upraw GMO? Brazylia z 49,1 mln ha. Trzecie zaś - Argentyna (23,8 mln ha).
Jesli chodzi o nasze podwórko, trwają prace nad nowelizacją ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Terytorium RP jest strefą wolną od upraw GMO, można przeczytać w rządowym projekcie. Jednakże, jeśli przepisy wejdą w życie - po uzyskaniu zgody ministra środowiska - będzie możliwa uprawa GMO w specjalnych strefach. Przeciwnicy podkreślają, że to zielone światło dla modyfikowanych upraw.
Projekt przewiduje sankcje finansowe. Uprawa GMO bez zezwolenia lub niezgodna z warunkami ma podlegać karze od 10 tys. do 30 tys. zł za każdy hektar.
Źródło: Isaa.org, sejm.gov.pl