Są to informacje m.in. od niezadowolonych klientów, kontrahentów, byłych pracowników, konkurencji, sąsiadów, bliskich skłóconego rodzeństwa, obecnych lub byłych współmałżonków.
Pojawiają się donosy dotyczące: nieopłacania podatków od wynajmowanych mieszkań, sprzedaży bez kasy fiskalnej, wystawienia paragonu, handlu bez zgłoszenia działalności gospodarczej oraz wskazujące na możliwość uzyskiwania dochodów z nieujawnionych źródeł.
Donosy z mapkami, zdjęciami i wideo
Znaczna ich część jest podpisywana imieniem i nazwiskiem, choć występują także anonimy podpisane ogólnie, np. "uczciwy obywatel" czy "były pracownik".
Zdarza się nawet, że zawierają szczegółowe opisy (z mapkami, zdjęciami, nagraniami audio i wideo), jak także bardzo ogólne, z których niewiele wynika.
Obecnie regionalne skarbówki rozliczają nas z dochodów za ubiegły rok i do najbardziej niezwykłych informacji wpływających do nich w ostatnim czasie należały: informacja o łapówce na realizację remontów we wspólnocie mieszkaniowej, zgłoszenie o prowadzeniu domu publicznego, a także doniesienie o produkcji alkoholu i rozpijaniu sąsiadów.
Teraz można też donieść na skarbówkę
Ministerstwo Finansów uruchomiło darmowy Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej - pod numerem 800 807 007.
- Mogą z niego korzystać osoby, które chcą poskarżyć się na urzędy skarbowe lub na naruszenie przez nie przepisów - podpowiada Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Choć pilotażowy program telefonu interwencyjnego uruchomiono w Zielonej Górze, są tutaj przyjmowane opinie z całego kraju. Jest czynny w dni robocze od godz. 7.00 do 17.00. Równocześnie działa także skrzynka poczty elektronicznej [email protected]. Czyli, można zadzwonić z informacjami pod numer bezpłatnej infolinii 800 807 007 oraz wysłać maila.
"Zarówno telefon, jak adres e-mail umożliwiają anonimowe przekazanie opinii"- podkreśla Ministerstwo Finansów. "Profesjonalizm administracji podatkowej przejawia się nie tylko w sprawnym egzekwowaniu przepisów prawa, ale również w otwartości na sygnały wskazujące na nieprawidłowości" - czytamy w komunikacie MF.
