https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki remont toruńskiej kamienicy, w którą wjechała laweta. Budynek ozdobi efektowny mural - zobacz zdjęcia

Marek Nienartowicz
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu - w trakcie remontu, z gotowym, efektownym muralem
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu - w trakcie remontu, z gotowym, efektownym muralem Grzegorz Olkowski
Za kilka miesięcy gotowa będzie po wielkim remoncie kamienica przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu, w którą jesienią 2023 roku wjechała laweta. W sobotę 25 stycznia oficjalnie zostanie powitany nowy element, który się na niej pojawił.

Chodzi oczywiście o pochodzącą z końca XIX wieku kamienicę przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu. W nocy z 23 na 24 października 2023 roku wjechała w nią laweta. Wbiła się w parter - w miejsce, w którym na co dzień funkcjonował zakład szewski. Wcześniej samochód jadący Szosą Chełmińską w kierunku Wrzosów odbił się od leżącej na jezdni opony. Ta prawdopodobnie była przewożona jadącym tamtędy wcześniej samochodem i z niego wypadła. Nie udało się ustalić, kto doprowadził do tak niebezpiecznej sytuacji.

Laweta zdemolowała pomieszczenie, w którym znajdował się zakład szewski. Naruszona została konstrukcja kamienicy. Dość długo trwały przymiarki do jej remontu. Sprawa ruszyła z miejsca we wrześniu 2024 roku, gdy kamienicę kupiła od jej kilku właścicieli firma Pawła Mrozowskiego.

Kamienicy przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu: już bez dziury po lawecie

Dziś remont budynku jest mocno zaawansowany. Zniknął sprzed niej blaszany płot odgradzający przez wiele miesięcy kamienicę, przede wszystkim dziurę w parterze, którą zrobiła laweta. Tarasował on również fragment chodnika wzdłuż Szosy Chełmińskiej.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - w efekcie remontu wymuszonego przez wypadek kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 odzyskała blask.

- Cegły w fasadzie zostały oczyszczone - wyjaśnia Paweł Mrozowski. - Oczywiście wzmocniliśmy konstrukcję kamienicy. Okazało się, że z dużej chmury spadł mały deszcz. W tym przypadku zakres robót nie musiał być aż tak duży, jak się początkowo wydawało.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Obecnie trwa remont części mieszkań w kamienicy, choćby tego na pierwszym piętrze - nad miejscem, w które wjechała laweta. Tu także były spore zniszczenia. Oczywiście najwięcej roboty było tam, gdzie znajdował się zakład szewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Zakładu szewskiego na parterze nie ma i nie będzie. Podobnie jak funkcjonującego obok sklepu z kominkami.

- W całej kamienicy będą mieszkania, w sumie jedenaście - mówi Paweł Mrozowski.

W porównaniu z sytuacją sprzed wypadku, z kamienicy wyprowadziła się część lokatorów, inni pozostali. Oczywiście przybędą nowi.

- Liczę, że kamienica będzie gotowa do końca wakacji. W tym czasie zrobimy również porządki na podwórku. Wyburzone zostaną stare garaże, w ich miejscu staną nowe - wyjaśnia Paweł Mrozowski.

Remont kamienicy przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu: mural z alegorią "Chełmionki"

Gruntownie wyczyszczona fasada kamienicy i nowy układ parteru to nie jedyne zmiany w jej wyglądzie. Na północnej ścianie pojawił się mural.

- Już wtedy, gdy przymierzałem się do zakupu kamienicy, wymarzyłem sobie, by coś umieścić na tej ścianie. Nie miałem jednak pomysłu, co to mogłoby być. O pomoc zwróciłem się do dziennikarza "Nowości", redaktora Szymona Spandowskiego. Podpowiedział, że mógłby się tu znaleźć mural nawiązujący do obrazu Mieczysława Wilczewskiego, przedstawiający Chełmińskie Przedmieście - opowiada Paweł Mrozowski.

Ten obraz to "Chełmionka i wehikuł czasu". Czytelnicy "Nowości" dobrze go znają. Mieczysław Wilczewski przedstawiał go na naszych łamach.

- "Chełmionka i wehikuł czasu" przedstawia Chełmińskie Przedmieście, zwane przez torunian po prostu „Chełmionką”. Dając upust własnej fantazji, starałem się w przybliżeniu odtworzyć „serce” tego przedmieścia w latach 60. minionego wieku, jakim było skrzyżowanie ulic: Szosy Chełmińskiej, Bema i Podgórnej - wyjaśniał Mieczysław Wilczewski.

Obraz przekazał on do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Od tej placówki Paweł Mrozowski uzyskał zgodę na wykorzystanie alegorii "Chełmionki" na ścianie kamienicy przy Szosie Chełmińskiej 104.

– Lubimy się chwalić naszymi obiektami i bardzo się cieszymy, że możemy je udostępnić szerszemu gronu – mówi Sylwia Stegenta, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Mural wykonał Jakub Brodzik. Niedawno stworzył on efektowną "Pieczę toruńską" na ścianie kamienicy przy ulicy św. Katarzyny - jest on widoczny od ulicy Szumana. "Chełmionka" w jego wykonaniu również prezentuje się efektownie.

- Wykorzystaliśmy to, że przy kamienicy stały rusztowania, z których czyszczono fasadę. Dzięki temu mural powstał bardzo szybko, gotowy był w tydzień - dodaje Paweł Mrozowski.

Nowy mural na "Chełmionce" w Toruniu: powitanie w sobotę 25 stycznia

Na sobotę 25 stycznia zaplanowane jest powitanie nowego muralu na Chełmińskim Przedmieściu. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście "Tu Mieszkam", Lokalna Grupa Działania "Dla Miasta Torunia" i Rada Okręgu Chełmińskie.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

"Spotykamy się przy muralu znajdującym się pod adresem Szosa Chełmińska 104. Tu nastąpi oficjalne przywitanie nowego nabytku naszego okręgu, pamiątkowe zdjęcia. Kolejnym punktem będą "Chełmionkowe opowieści" – spacerem, samochodami przeniesiemy się do Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” przy ulicy Grunwaldzkiej 38, gdzie ugości nas Lokalna Grupa Działania "Dla Miasta Torunia". W tym miejscu, przy herbacie i ciastku razem z Mieczysławem Wilczewskim oraz Ryszardem Kowalskim powspominamy dawną "Chełmionkę", a w szczególności Szosę Chełmińską" - czytamy w zaproszeniu na sobotnie wydarzenie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska