https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki remont toruńskiej kamienicy, w którą wjechała laweta. Budynek ozdobi efektowny mural - zobacz zdjęcia

Marek Nienartowicz
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu - w trakcie remontu, z gotowym, efektownym muralem
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu - w trakcie remontu, z gotowym, efektownym muralem Grzegorz Olkowski
Za kilka miesięcy gotowa będzie po wielkim remoncie kamienica przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu, w którą jesienią 2023 roku wjechała laweta. W sobotę 25 stycznia oficjalnie zostanie powitany nowy element, który się na niej pojawił.

Chodzi oczywiście o pochodzącą z końca XIX wieku kamienicę przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu. W nocy z 23 na 24 października 2023 roku wjechała w nią laweta. Wbiła się w parter - w miejsce, w którym na co dzień funkcjonował zakład szewski. Wcześniej samochód jadący Szosą Chełmińską w kierunku Wrzosów odbił się od leżącej na jezdni opony. Ta prawdopodobnie była przewożona jadącym tamtędy wcześniej samochodem i z niego wypadła. Nie udało się ustalić, kto doprowadził do tak niebezpiecznej sytuacji.

Laweta zdemolowała pomieszczenie, w którym znajdował się zakład szewski. Naruszona została konstrukcja kamienicy. Dość długo trwały przymiarki do jej remontu. Sprawa ruszyła z miejsca we wrześniu 2024 roku, gdy kamienicę kupiła od jej kilku właścicieli firma Pawła Mrozowskiego.

Kamienicy przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu: już bez dziury po lawecie

Dziś remont budynku jest mocno zaawansowany. Zniknął sprzed niej blaszany płot odgradzający przez wiele miesięcy kamienicę, przede wszystkim dziurę w parterze, którą zrobiła laweta. Tarasował on również fragment chodnika wzdłuż Szosy Chełmińskiej.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - w efekcie remontu wymuszonego przez wypadek kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 odzyskała blask.

- Cegły w fasadzie zostały oczyszczone - wyjaśnia Paweł Mrozowski. - Oczywiście wzmocniliśmy konstrukcję kamienicy. Okazało się, że z dużej chmury spadł mały deszcz. W tym przypadku zakres robót nie musiał być aż tak duży, jak się początkowo wydawało.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Obecnie trwa remont części mieszkań w kamienicy, choćby tego na pierwszym piętrze - nad miejscem, w które wjechała laweta. Tu także były spore zniszczenia. Oczywiście najwięcej roboty było tam, gdzie znajdował się zakład szewski.

Zakładu szewskiego na parterze nie ma i nie będzie. Podobnie jak funkcjonującego obok sklepu z kominkami.

- W całej kamienicy będą mieszkania, w sumie jedenaście - mówi Paweł Mrozowski.

W porównaniu z sytuacją sprzed wypadku, z kamienicy wyprowadziła się część lokatorów, inni pozostali. Oczywiście przybędą nowi.

- Liczę, że kamienica będzie gotowa do końca wakacji. W tym czasie zrobimy również porządki na podwórku. Wyburzone zostaną stare garaże, w ich miejscu staną nowe - wyjaśnia Paweł Mrozowski.

Remont kamienicy przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu: mural z alegorią "Chełmionki"

Gruntownie wyczyszczona fasada kamienicy i nowy układ parteru to nie jedyne zmiany w jej wyglądzie. Na północnej ścianie pojawił się mural.

- Już wtedy, gdy przymierzałem się do zakupu kamienicy, wymarzyłem sobie, by coś umieścić na tej ścianie. Nie miałem jednak pomysłu, co to mogłoby być. O pomoc zwróciłem się do dziennikarza "Nowości", redaktora Szymona Spandowskiego. Podpowiedział, że mógłby się tu znaleźć mural nawiązujący do obrazu Mieczysława Wilczewskiego, przedstawiający Chełmińskie Przedmieście - opowiada Paweł Mrozowski.

Ten obraz to "Chełmionka i wehikuł czasu". Czytelnicy "Nowości" dobrze go znają. Mieczysław Wilczewski przedstawiał go na naszych łamach.

- "Chełmionka i wehikuł czasu" przedstawia Chełmińskie Przedmieście, zwane przez torunian po prostu „Chełmionką”. Dając upust własnej fantazji, starałem się w przybliżeniu odtworzyć „serce” tego przedmieścia w latach 60. minionego wieku, jakim było skrzyżowanie ulic: Szosy Chełmińskiej, Bema i Podgórnej - wyjaśniał Mieczysław Wilczewski.

Obraz przekazał on do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Od tej placówki Paweł Mrozowski uzyskał zgodę na wykorzystanie alegorii "Chełmionki" na ścianie kamienicy przy Szosie Chełmińskiej 104.

– Lubimy się chwalić naszymi obiektami i bardzo się cieszymy, że możemy je udostępnić szerszemu gronu – mówi Sylwia Stegenta, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Mural wykonał Jakub Brodzik. Niedawno stworzył on efektowną "Pieczę toruńską" na ścianie kamienicy przy ulicy św. Katarzyny - jest on widoczny od ulicy Szumana. "Chełmionka" w jego wykonaniu również prezentuje się efektownie.

- Wykorzystaliśmy to, że przy kamienicy stały rusztowania, z których czyszczono fasadę. Dzięki temu mural powstał bardzo szybko, gotowy był w tydzień - dodaje Paweł Mrozowski.

Nowy mural na "Chełmionce" w Toruniu: powitanie w sobotę 25 stycznia

Na sobotę 25 stycznia zaplanowane jest powitanie nowego muralu na Chełmińskim Przedmieściu. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście "Tu Mieszkam", Lokalna Grupa Działania "Dla Miasta Torunia" i Rada Okręgu Chełmińskie.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

"Spotykamy się przy muralu znajdującym się pod adresem Szosa Chełmińska 104. Tu nastąpi oficjalne przywitanie nowego nabytku naszego okręgu, pamiątkowe zdjęcia. Kolejnym punktem będą "Chełmionkowe opowieści" – spacerem, samochodami przeniesiemy się do Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z Pasją” przy ulicy Grunwaldzkiej 38, gdzie ugości nas Lokalna Grupa Działania "Dla Miasta Torunia". W tym miejscu, przy herbacie i ciastku razem z Mieczysławem Wilczewskim oraz Ryszardem Kowalskim powspominamy dawną "Chełmionkę", a w szczególności Szosę Chełmińską" - czytamy w zaproszeniu na sobotnie wydarzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska