https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urbaniści i architekci opowiedzą w Bydgoszczy o tym, jak projektować przyjazne miasta

- Komunikacja publiczna jest przyszłością - żadne duże miasto na świecie nie rozwiązało problemu zakorkowanych ulic, bezpieczeństwa mieszkańców i ograniczenia emisji spalin inaczej, niż właśnie przez rozwój transportu publicznego - mówi Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy.
- Komunikacja publiczna jest przyszłością - żadne duże miasto na świecie nie rozwiązało problemu zakorkowanych ulic, bezpieczeństwa mieszkańców i ograniczenia emisji spalin inaczej, niż właśnie przez rozwój transportu publicznego - mówi Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski/zdjęcie ilustracyjne
Pełnomocniczka Wiednia ds. komunikacji pieszej, architekt i urbanista z Bristolu oraz ekspert ds. transportu kolejowego i planowania przestrzennego z Warszawy - to tylko część gości, jacy pojawią się w Bydgoszczy 20 maja na konferencji „Wyzwania dla współczesnych miast”.

To już piąta edycja konferencji z cyklu „Wszyscy jesteśmy pieszymi”, ale pierwsza międzynarodowa. Wydarzenie, które ma być platformą do wymiany doświadczeń i dobrych miejskich praktyk, organizuje stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. Tegoroczna konferencja nosi tytuł „Wyzwania dla współczesnych miast”. Jakie jest największe?

- Myślę, że podążanie za współczesnymi trendami - mówi Paweł Górny, przewodniczący stowarzyszenia. - W myśl zasady „kto stoi w miejscu, ten się cofa” nie możemy biernie czekać, bo za chwilę zostaniemy w tyle.

Co ma na myśli? - Wydaje mi się, że w niektórych dużych miastach w Polsce, w tym także w Bydgoszczy, nadal brak konsekwencji w działaniach. Mamy deklaracje o tym, że miasto ma być przyjazne pieszym i rowerzystom, że należy ograniczać ruch samochodów w centrum, stawiać na transport publiczny, ale wciąż robi się w tym kierunku zbyt mało. A komunikacja publiczna jest przyszłością - żadne duże miasto na świecie nie rozwiązało problemu zakorkowanych ulic, bezpieczeństwa mieszkańców i ograniczenia emisji spalin inaczej, niż właśnie przez rozwój transportu publicznego. Trzeba w miastach wprowadzać rozwiązania, które poprawią komfort życia mieszkańców, ich poziom zadowolenia, tak, by nie uciekali do mniejszych, podmiejskich społeczności.

Jakie jeszcze tematy pojawią się na bydgoskiej konferencji?- Jednym z ważniejszych zdaje się być panel Rafała Moczkodana poświęcony projektowaniu miast z myślą o seniorach - mówi Paweł Górny. - Nie uciekniemy od tego, społeczeństwo się starzeje, trzeba zwrócić na to uwagę. A najlepiej samemu doświadczyć ubierając tzw. skafander seniora, dzięki któremu można się przekonać, z jakimi trudnościami - również w przestrzeni miasta - musi się borykać osoba starsza.

Wśród prelegentów konferencji znalazła się także m.in. Petra Jens, pełnomocniczka władz miasta Wiednia ds. mobilności pieszej. - Jest znana z projektu „Schulstrasse” - mówi Górny. - Polega on na czasowym wyłączeniu z ruchu ulic, przy których znajdują się szkoły. Dzięki temu dzieci mogą się do placówki dostać bezpiecznie, bez przepychania się między manewrującymi samochodami. Po pilotażu okazało się, że to bardzo proste rozwiązanie jest świetne.

W konferencji weźmie także udział architekt i urbanista Rob Trapnell, który doświadczenie zdobywał w Wielkiej Brytanii, a od kilku lat mieszka w Toruniu. Opowie m.in. projektowaniu bezpiecznych ulic.

Wydarzenie zacznie się 20 maja o godz. 11 w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy.

"Wszyscy jesteśmy pieszymi" - szczegółowy program:

11:00
Powitanie

11:20-11:50
Wyzwania dla pieszych:
Petra Jens - pełnomocniczka władz miasta Wiednia ds. mobilności pieszej (Wiedeń)

11:50-12:20
Wyzwania dla bezpieczeństwa drogowego:
Rob Trapnell - architekt i urbanista, współautor przekształceń angielskich miast (Bristol / Edynburg / Toruń)

12:20-12:40
Wyzwania dla przyszłości:
Justyna Król - właścicielka Pracowni Miejskiej projektującej innowacje dla samorządów (Konin)

12:40-13:00
Wyzwania dla mediów:
Łukasz Zboralski - redaktor naczelny portalu o bezpieczeństwie ruchu drogowego BRD24.pl (Warszawa)

13:00
Przerwa kawowa

13:30-13:50
Wyzwania dla kolei miejskich:
Michał Beim - ekspert Instytutu Sobieskiego ds. transportu kolejowego i planowania przestrzennego (Poznań)

13:50-14:10
Wyzwania dla samorządów:
Urszula Stefanowicz - koordynatorka projektów Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego (Warszawa)

14:10-14:30
Wyzwania dla projektantów:
Rafał Moczkodan - lingwista oraz współzałożyciel firmy Idea Spin zajmującej się projektowaniem innowacji i procesami kreatywnymi (Toruń)

14:30-14:50
Wyzwania dla konsultacji społecznych:
Maciej Mycielski - architekt-urbanista, szef pracowni Mycielski Architecture & Urbanism MAU (Leuven/Bruksela/Warszawa)

14:50-15:00
Podsumowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Hej umówię się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania. Mam 25 lat jestem po rozwodzie i nie chce faceta na stałe. Napisz do mnie na www.wyspakobiet.eu/oliwia25
B
Bog Honor Chuj
2019-05-08T07:37:21 02:00, Gość:

Cześć Panowie :) , Mam na imie Sylwia i mam 25 lat jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na https://sexanons.eu/profilSylwia25 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko :)

Czesc Panowie- jestem seksownym facetem, czlonkiem PIS i szukam innego seksownego faceta z duzym przyrodzeniem (członkiem PIS) do seksu na plebanii. Piszcie do www.diecezjabydgoska.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska