Wynagrodzenie nauczycielki kształtowało się następująco: wynagrodzenie zasadnicze, wysługa, dodatek motywacyjny do 31 sierpnia 2008 roku, dodatek funkcyjny za wychowawstwo do 31 sierpnia 2008 roku, dodatek wiejski, dodatek mieszkaniowy. Czy w przypadku, gdy dodatek motywacyjny i dodatek za wychowawstwo określone są terminem 31 sierpnia 2008 roku to należało wydzielić z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego składniki przyznane do 31.08.2008? Jakie składniki wynagrodzenia powinny być przyjęte do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?
- Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.
Zatem w przypadku, gdy dodatek motywacyjny i dodatek za wychowawstwo przysługują tylko do określonego terminu, należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku należnego tylko do tego terminu.
W podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikowi w pełnej wysokości, pomimo nieobecności w pracy. Dotyczy to tych składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku. Zatem składniki wynagrodzenia, tj. dodatek wiejski, dodatek mieszkaniowy i dodatek za wysługę lat, nie powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru świadczenia, gdyż pracownik zachowuje do nich prawo w okresie pobierania zasiłku.
Pozostałe dodatkowe składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia, o ile pracownik nie zachowuje prawa do tych składników w okresie pobierania zasiłku.