Wzdłuż łańcuszka jezior wytyczono zielony szlak. Za punkt wyjścia można przyjąć leśniczówkę Młynek i wędrówkę zakończyć w miejscowości Laska.
Gdyby zaś wiosną ktoś jednak trasę chciał pokonać kajakiem, będzie musiał go przeciągnąć wzdłuż objętego ochrona rezerwatową jeziora Nawionek i dalej - to taflą jeziora Zamarłe, to lasem dotrzeć do Zbrzycy.
Wyjątkowo ciekawym punktem na trasie wycieczki jest wspomniane jezioro Nawionek. Można do niego dojść także z drogi Czernica - leśnictwo Zbrzyca. To opcja dla zmotoryzowanych i rowerzystów.
Nad jeziorem Nawionek utworzono w roku 1974 florystyczno-wodny rezerwat przyrody. To jezioro dość głębokie (do 11 m), lobeliowe, unikatowym w naszym kraju, choć na Pomorzu jest ich niemało. Jeziora lobeliowe mają odczyn kwaśny, są ubogie w wapń i substancje odżywcze. Niestety jezioro ulega eutrofizacji, czyli wzbogaca się o substancje odżywcze, a to powoduje nadmierny przyrost glonów, a potem innej roślinności. W efekcie taki akwen powoli zarasta i przekształca się w bagno. W rezerwacie są stanowiska rzadkich roślin wodnych, tak typowych dla jezior lobeliowych, jak lobelia jeziorna, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne czy grzybienie północne.
Nad Nawionkiem Bronisław Komorowski, obecnie prezydent RP, poznał na obozie harcerskim swoją przyszłą żonę, Annę.
Ten, kto zwiedził Nawionek, powinien także poznać znajdujące się w pobliżu trzy inne śródleśne jeziorka, wzdłuż których wyznaczono ścieżkę dydaktyczną "Rezerwat Przyrody Piecki".
Ścieżka rozpoczyna się przy asfaltowej drodze Asmus - Laska. Wiedzie wzdłuż południowo - wschodniego brzegu jeziora Piecki, potem wschodniego brzegu jeziora Kaczewo, by zaraz zakręcić w prawo ku trzeciemu akwenowi - jezioru Małe Piecki. Stąd idzie się na południowy zachód i wraca w punkt wyjścia - na drodze Asmus - Laska.
Ścieżki trzeba się trzymać, bo spacerujemy w otulinie trzech rezerwat utworzonych wokół trzech wspomnianych zbiorników wodnych. Trasa ma 2 km i można ją przejść w godzinę. Po drodze, w najciekawszych miejscach, znajdują się cztery tablice dydaktyczne.
Te niewielkie jeziora powstały po wytopieniu się bryły lodowca. To także akweny lobeliowe. Wyjątkowo ciekawe jest tu jezioro Karczewo. Na swych krańcach otulone jest torfowiskami, których kożuch stopniowo nasuwa się na taflę stojącej wody i pochłania ją. I tak najpierw tworzy się torfowisko przejściowe, a potem wysokie. Takie torfowisko tworzy mszar - mozaikę kęp i dolinek, na którą "wkraczają: rośliny bagienne, potem niewielkie drzewa.
Obie trasy znajdują się w Zaborskim Parku Krajobrazowym, na terenie powiatu chojnickiego.
Czytaj e-wydanie »