Grodesno, Grodczo czy Grucznensis, nazwa dzisiejszego Gruczna, wywodząca się od słowa "gród", na przestrzeni wieków zmieniała się kilkakrotnie. Z pewnością nie wszyscy też wiedzą, że pierwsze udokumentowane ślady bytności człowieka w tej okolicy pochodzą z epoki brązu (1200- 650 p.n.e.).
To tylko dwie, z kilkudziesięciu ciekawostek, jakie można znaleźć w broszurze wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły. Podobnie, jak w przypadku innych wydawnictw, firmowanych przez towarzystwo, uwagę zwraca atrakcyjna szata graficzna. Dziesiątki, dobrej jakości zdjęć i mapy sprawiają, że wertowanie stron przewodnika jest przyjemnością. Chociaż przeznaczony został on dla turystów, z pewnością zainteresować może także tych, którzy z Grucznem związani są od urodzenia.
Liczący niespełna trzydzieści stron informator jest zapowiedzią szerszego opracowania, które trafi na rynek w przyszłym roku. Do tego czasu autorzy będą zbierać uwagi na temat jego zawartości i ewentualnych zmian. Liczą też, że uda im się pozyskać niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty świadczące o ciekawej i często zapomnianej historii Gruczna. (bart)
Urok odkryty
(bart)

Strona tytułowa informatora.
Właśnie ukazał się przewodnik poświęcony jednej z najbardziej urokliwych i najstarszych miejscowości w gminie Świecie. Broszurę zatytułowano po prostu "Gruczno".