
"Urwany film" po alkoholu. Dlaczego nie pamiętamy, co robiliśmy?
Jak wynika z danych amerykańskich naukowców, problem "urwanego filmu" po spożyciu dużej ilości alkoholu dotyczy ok. 30 procent osób i aż 40 procent studentów! Dlaczego, gdy wypijemy za dużo, często nie pamiętamy, co robiliśmy pod wpływem alkoholu? Dlaczego jednym często "urywa się film", a innym wcale? Okazuje się, że ma to swoje naukowe wytłumaczenie.
Czytaj na kolejnych stronach. Naciśnij strzałkę w prawo lub przesuń zdjęcie gestem >>>
Autor: online, na podstawie dailymail.co.uk
Zobacz także wideo: Borys Szyc szczerze o swoim alkoholizmie: Jestem po terapii. Od czterech lat jestem trzeźwy
źródło: WideoPortal/x-news

Dlaczego po alkoholu "urywa nam się film"? Z badań amerykańskich naukowców przeprowadzonych na studentach wynika, że alkohol działa jak "chemiczny przełącznik", który blokuje funkcje mózgu odpowiedzialne za kodowanie wspomnień.

Jeśli dostarczymy organizmowi zwiększoną dawkę alkoholu w krótkim czasie, może dojść do zaburzenia jednego z procesów pamięciowych (odtwarzania). Efektem tego są właśnie "urwane filmy", czyli częściowe lub całkowite zaniki pamięci występujące po piciu alkoholu.
Dlaczego jednym często "urywa się film", a innym wcale? Czytaj dalej >>>

- Wyniki naszych badań dowodzą, że niektóre osoby są bardziej skłonne do doświadczania zaników pamięci po alkoholu niż inne. Zależy to od sposobu, w jaki alkohol oddziałuje na aktywność w ich mózgach w obszarze samokontroli, uwagi i pamięci operacyjnej - powiedział Reagan R. Wetherill z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Oznacza to, że osoby, którym "urywa się film" niekoniecznie piją więcej niż inni. Jeśli nasz znajomy potrafi wypić określoną ilość alkoholu i czuć się dobrze, nasz organizm wcale nie musi zareagować tak samo. Podczas gdy znajomy następnego dnia będzie wszystko pamiętał, my możemy mieć luki w pamięci.