MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski podzieli kolejne unijne fundusze

Agnieszka Wirkus
Fot. Agnieszka Wirkus
Do tej pory pieniędzy było dużo mniej, niż warte są dobre projekty, które chcą realizować polscy przedsiębiorcy.

Dlatego aż o miliard złotych zwiększono pulę środków w konkursie umożliwiającym zdobycie funduszy na prowadzenie nowych, innowacyjnych inwestycji.

Firmy z całej Polski mogły starać się o dotacje podczas konkursu zorganizowanego w ramach działania 4.4 "Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym". Dotyczy on środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Gdy zakończono przyjmować wnioski okazało się, że chętnych jest znacznie więcej niż zarezerwowanych na ten cel pieniędzy. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wartość złożonych projektów była aż o cztery razy wyższa niż pula dostępnych środków (1,5 mld zł).

Ponieważ, jak podało MRR, na konkurs wpłynęło dużo dobrych projektów, pulę środków zwiększono aż o miliard złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na realizację projektów, które podczas oceny zdobyły przynajmniej 75 punktów.

Na nowe miejsca pracy i technologie
Przedsiębiorcy, którzy nie wzięli udziału w konkursie, a chcieliby skorzystać z unijnych pieniędzy, mają na to jeszcze szansę. Kolejny konkurs w ramach działania 4.4 odbędzie się już w przyszłym roku.

Zainteresowanym podpowiadamy, że podczas tegorocznego konkursu o pieniądze mogli starać się chociażby ci, którzy chcieli realizować projekty inwestycyjne związane z zastosowaniem na przykład nowych technologii.

Unijne fundusze mogły zdobyć też firmy, które postanowiły stworzyć miejsca pracy w związku z nowymi inwestycjami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Zarobić na nauce
Urząd Marszałkowski ogłosił ostatnio konkurs podczas którego przedsiębiorstwa, uczelnie, samorządy, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje mogą wnioskować o wsparcie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach poddziałania 8.2.1. Czeka na nich ponad 4,5 mln zł.

Pieniądze mogą być przeznaczone na staże i szkolenia praktyczne dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych lub pracowników naukowych, np. uczelni, w firmach.

Na konkurs przyjmowane są też projekty, dotyczące promocji idei przedsiębiorczości akademickiej "w celu komercjalizacji wiedzy i umiejętności zespołu działającego na uczelni lub w jednostce naukowej". Chodzi o firmy założone przez pracowników placówek naukowych lub absolwentów uczelni, którzy na przykład w pracy doktorskiej opisali swój pomysł na innowacje w technologii. Następnie postanowili założyć firmę, w której będą rozwijać projekt oraz zamierzają sprzedawać go innym przedsiębiorstwom.

Dofinansowane mogą zostać również szkolenia i doradztwo m.in. dla pracowników naukowych, doktorantów, studentów i absolwentów uczelni planujących uruchomić własną firmę.

Przyjmują do 30 grudnia
Wnioski o dofinansowania w ramach poddziałania 8.2.1 z PO KL można składać tylko do 30 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Czasu zostało niewiele, dlatego zainteresowani powinni jak najszybciej zapoznać się z niezbędnymi dokumentami. Są one dostępne na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego (www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl).

Ewentualne pytania można kierować do Punktu Informacyjnego w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Mieści się on przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 w pokoju nr 1 (tel. 056-656-10-55, e-mail: [email protected]).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska