USA reagują na ustawę PiS. „TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego”

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
USA reagują na ustawę PiS. „TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego”
USA reagują na ustawę PiS. „TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego” Fot Maciej Jeziorek / Polskapresse
Udostępnij:
Chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu oświadczył na Twitterze, że USA z” rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej”. To reakcja na złożony przez posłów PiS projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem części polityków i dziennikarzy ustawa ma uderzyć w grupę TVN.

- USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej – napisał na Twiterze chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.

Dodał, że TVN od ponad 20 lat jest „istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego”. - Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji – podkreślił Bix Aliu.

PiS chce zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Uderzy w TVN?

Podczas środowego posiedzenia Sejmu grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy dotyczącej mediów. Tego samego dnia pojawił się na stronie internetowej Sejmu. "Wolą ustawodawcy jest by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" – napisano w uzasadnieniu.

W uzasadnieniu wskazano, że ma on na celu, że ustawa ma na celu „doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Zdaniem parlamentarzystów PiS brak precyzyjnych regulacji może powodować „dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych”.

Wskazano również, że stosowanie obecnych przepisów, uwzględniając jedynie możliwą ich wykładnię, może okazać się mało skuteczne.

Wnioskodawcy podkreślają, że z dotychczasowych przepisów nie wynika jednoznacznie, czy ograniczenia przewidziane w przepisach art. 35 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji znajdują obecnie zastosowanie wobec mającej siedzibę w Polsce spółki z udziałem osób zagranicznych, ubiegającej się o koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych lub już będącej koncesjonariuszem, zależnej bezpośrednio od osoby zagranicznej z siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i jednocześnie zależnej pośrednio od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Natomiast takie powinno być właściwe rozumienie tego przepisu, a proponowana zmiana to umożliwia” - napisano.

Ograniczenia dla polskich spółek z kapitałem zagranicznym

Autorzy nowej ordynacji tłumaczą, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 2 przede wszystkim wyrażono wprost, że wskazane w nim ograniczenia mają zastosowanie również do (polskich) spółek z pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Zaznaczono, że w proponowanej zmianie w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Koncesja tylko dla członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Co więcej koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych ma być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Większa szansa dla polskich spółek?

Ponadto w nowym art. 35 ust. 4 przewidziano regulację zgodnie z którą zastosowanie przepisów art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

Wskazano, że efektem proponowanych zmian „powinno być jednoznaczne i nie budzące wątpliwości interpretacyjnych osiągnięcie celu w postaci identycznego, w świetle przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, statusu prawnego spółek z siedzibą w Polsce i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Skoro wolą ustawodawcy jest by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to jednoznacznym jest, że ograniczenia w tym zakresie dotyczą w równym stopniu spółek z siedzibą w Polsce jak i spółek z siedzibą w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego” - napisano.

Seks afera (2006)Aferę opisano w artykule Praca za seks w Samoobronie w „Gazecie Wyborczej” z 4 grudnia 2006. W artykule autorstwa Marcina Kąckiego Aneta Krawczyk, pracownica biura poselskiego w partii Samoobrona opisywała kulisy działania lokalnych przedstawicieli partii, którzy oferowali zatrudnienie w biurze poselskim w zamian za korzyści seksualne, a pracujący tam poseł Stanisław Łyżwiński miał uzależniać od tego także wypłacenie pensji pracownicy biura. W aferę zamieszany był także szef samoobrony Andrzej Lepper. Łyżwiński został skazany na 5 lat więzienia za zgwałcenie kobiety i wykorzystywanie seksualne działaczek Samoobrony, a Lepper na 2 lata i 3 miesiące za żądanie i przyjmowanie od nich korzyści seksualnych.

Największe afery ostatnich 20 lat: Rywingate, Praca za seks,...

W uzasadnieniu podkreślono, że proponowane rozwiązanie ma „zapewnić potencjalnym i aktualnym koncesjonariuszom bezpieczeństwo prawne, a jednocześnie chronić interes publiczny w dziedzinie radiofonii i telewizji oraz zagwarantować równość praw i obowiązków dla spółek polskich oraz zagranicznych”.

„Mając na względzie obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie zagrożeń dla interesów państwa wynikające z tzw. działań hybrydowych państw trzecich, proponowane zmiany należy uznać za konieczne” - zaznaczono, dodjąć, że przyjęcie projektowanych rozwiązań nie spowoduje dodatkowych wydatków budżetowych.

„W zakresie wpływu projektowanych regulacji na mikro, małych i średnich przedsiębiorców, projekt ustawy przewiduje doprecyzowanie proponowanych regulacji, umożliwiając ich jednoznaczną wykładnię. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, w szczególności umożliwia urzeczywistnienie równego traktowania przedsiębiorców krajowych w porównaniu do przedsiębiorców spoza UE” - dodano w uzasadnieniu.

Ustawa wymierzona w TVN?

Z końcem września wygaśnie 10-letnia koncesja satelitarna dla TVN24. Grupę TVN kupił amerykański koncern Discovery.

Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc. Przepis ten nie dotyczy firm i osóbb z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Do niego nie należą jednak Stany Zjednoczone.

Jednak TVN kontrolowany jest przez Discovery nie przez amerykańską spółkę, tylko przez zarejestrowaną w Niderlandach (wchodzących w skłąd EOG) spółkę Polish Television Holding BV.

TVN w oświadczeni wydanym w związku z wtorkową debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zarząd Spółki TVN S.A. stwierdziło, struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa.

„Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości. Planowana w przyszłości fuzja z Warner Media nie może stanowić pretekstu do przedłużania procesu rekoncesyjnego, gdyż jeszcze nie miała miejsca” - napisano.

Suski: Przepisy chroniące Polskę i Unię Europejską

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Marek Suski pytany w Sejmie, czy TVN24 dostanie koncesje po przyjęciu ustawy odpowiedział, że „po przyjęciu warunków, oczywiście. - Ustawa ma długi okres vacatio legis, dłuższy niż normalnie i jest powiedziane, że przepisy wchodzą po pół roku od wejścia tej ustawy. Mamy jeszcze co najmniej miesiąc Senatu, miesiąc prezydenta, więc myślę, że około roku będą wszystkie podmioty z udziałem kapitału zagranicznego miały czas, żeby spełnić wymogi ustawy – mówił Marek Suski w Sejmie.

Suski przywałował ostatnie ataki rosyjskie hakerskie na skrzynki polskich polityków. – Jest też portal polskojęzyczny, który jest portalem zagranicznym i nie jest wykluczone, że będzie chęć na przykład kupienia albo otworzenia jakiejś stacji z kapitałem zagranicznym państwa, które nie jest nam przyjazne - stwierdził poseł.

Dodał, że ustawa to „po prostu takie przepisy chroniące Polskę i Unię Europejską, bo przecież jesteśmy w Unii”. - Gdyby taka spółka powstała, mogłaby ona również działać na rynku medialnym w całej UE, a przepisy, które są zaproponowane, są przepisami, które obowiązują w krajach członkowskich. Dokładnie takie same przepisy są np. w Austrii. W Niemczech przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne w stosunku do kapitału spoza UE, więc nie jest to nic nadzwyczajnego – oświadczył Suski.

Źródło:
TVN 24

Wideo

Materiał oryginalny: USA reagują na ustawę PiS. „TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego” - Polska Times

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Bix na twitterze może sobie pisać co chce podobnie jak POlitycy mogą sobie rozmawiać prywatnie a jakiejś restauracji.
G
Gość
"Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji – podkreślił Bix Aliu. "

Nie tylko wolna prasa ale rowniez inne media jak telewizja czy Internet maja kluczowe znaczenie dla demokracji. Dlatego kraj, w ktorym cenzurowano urzedujacego prezydenta jest chyba ostatnim, ktory by pouczal Polske na temat wolnosci mediow.
A
Antoni Adam
Najgłośniej w obronie tvn krzyczą ci, którzy jednocześnie zbierają podpisy w sprawie likwidacji tvp info , zakłamani hiPOkryci :)

Stacja TVN założona przez byłych współpracowników służb PRL tow. Wejcherta i tow. Waltera za pieniądze skradzione Polakom w aferze FOZZ co udowodniono przez sądem, dokonała w ciągu tych kilkunastu lat nieodwracalnego spustoszenia w świadomości milionów widzów i wyhodowała na antypoloniźmie i skrajnie lewicowych poglądach pokolenie lemingów. To działania jawnie antypaństwowe i choćby tylko z tego powodu należy natychmiast odebrać koncesję tej antypolskiej szczujni.
K
Kapral
TVN jest zbudowana z pieniędzy FOOZ-u przez WSI i UB-ków.Jakieś 90% codziennego programu stacji TVN wypełniają gówna urągające ludzkiej godności i oswajające społeczeństwo z wszelkimi formami patologii. Reszta to pierdoły, tania rozrywka dla najmniej wymagających, i spora dawka propagandy dla tych, którzy wierzą że Michnik to wielki patriota, Wałęsa to bohater, a w walce o sądy chodzi o praworządność i niezawisłość a nie o brudne gry polityczne i strefy wpływów.
G
Gość
TVN wprawdzie nadal jest formalnie wlasnoscia firmy amerykanskiej, ale warto sobie zdac sprawe z tego, ze zarowno Hollywood jak i wiekszosc mediow amerykanskich sa juz bezposrednio badz posrednio kontrolowane przez komunistyczne Chiny. Nie ma zadnego powodu, zeby pozwolic Chinczykom otwierac swoja tube propagandowa w Polsce, nawet jezeli odbedzie sie to pod szyldem Stanow Zjednoczonych.
G
Gość
PIS się boi, PIS się panicznie boi.

Słychać wycie przy korycie.

W szambie się kotłuje, szkoda PISać
O
Olga
Propagandzista z partii pis od razu na posterunku.

Zapomniał wspomnieć, że TVN jest telewizją która utrzymuje się samodzielnie i ludzie ją oglądają albo nie.

W państwowym TVP zaraz po przejęciu władzy przez pis, wszyscy pracownicy zostali zwolnieni, a ponownie zatrudnieni zostali tylko ludzie z partii.

TVP Kurskiego (b. poseł pis) od kilku lat otrzymuje rok rocznie 2000000000zł (co roku!) z naszych podatków (oprócz abonamentu)

Ilość kłamstw i manipulacji jaka codziennie zalewa TVP jest ogromna, a manipulacji w TVN jakoś nikt nigdy nie umie wskazać.
Dodaj ogłoszenie