https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dezubekizacyjna przez Trybunałem Konstytucyjnym. Rozprawa 17 marca

Jolanta Zielazna
Marcin Osman
17 marca Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą z grudnia 2016 roku, która ponownie obniżyła renty i emerytury b. milicjantom, funkcjonariuszom BOR, służb specjalnych a także wielu pracownikom instytucji, uznanym za służących totalitarnemu państwu.

17 marca Trybunał Konstytucyjny zajmie się ustawą z grudnia 2016 roku, która ponownie obniżyła renty i emerytury b. milicjantom, funkcjonariuszom BOR, służb specjalnych a także wielu pracownikom rozmaitych instytucji, zakwalifikowanych jako służba na rzecz totalitarnego państwa.

Nie jest ważne co, kto w rzeczywistości robił, tylko pod jaki resort podlegał. Już samo to automatycznie kwalifikuje człowieka jako służącego na rzecz totalitarnego państwa. Wprowadzono zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Ustawa potocznie zwana jest dezubekizacyjną, a zainteresowani określają jako represyjną.
Trybunał zajmie się sprawą rok po tym, jak sędzia wydziału ubezpieczeń warszawskiego Sądu Okręgowego zadał pytanie prawne, dotyczące wspomnianej ustawy. Sędzia rozpatrywał odwołanie od decyzji pomniejszającej emeryturę. Nabrał wątpliwości, czy ustawa jest zgodna z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawa. Czy tą regulacją nie naruszono zasady ochrony praw nabytych, zaufania obywateli do państwa i stanowionego przezeń prawa, zasady niedziałania prawa wstecz, co powoduje nierówne traktowanie części funkcjonariuszy w porównaniu z tymi, którzy rozpoczęli służbę po raz pierwszy po dniu 11 września 1989 r. Efektem jest dyskryminacja części funkcjonariuszy.

Sędzia ma też wątpliwości ze względu na sposób i tryb uchwalenia przepisów oraz czy spełnione zostały merytoryczne przesłanki do ich uchwalenia.

Trybunał rozpozna sprawę w pełnym składzie, przewodniczyć będzie prezes TK Julia Przyłębska. I sprawozdawcą są jest sędzia TK Justyn Piskorski, II - sędzia TK Jakub Stelina.

Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TK sądy wstrzymały rozpatrywanie odwołań. W kraju w sprawach z tej ustawy zapadły pojedyncze wyroki.

Ustawa represyjna dotknęła ponad 38 tys. osób - tylu zmniejszono świadczenia do wysokości co najwyżej przeciętnej emerytury ZUS. 24 tys. poszkodowanych złożyło odwołania do sądu. 279 osobom emerytury przywrócono, bo IPN anulował swoje informacje dotyczące służby na rzecz totalitarnego państwa. 22 emerytom poprzednie świadczenia przywrócił wiceszef MSWiA - to wszystko dane z ubiegłego roku. Ponad 3800 funkcjonariuszy (to dane z połowy 2019 r.) zrezygnowało z resortowego świadczenia i pobiera cywilną emeryturę, którą wypracowali.

Wobec ponad 130 tys. osób IPN w swoich zbiorach nie znalazł informacji o ich służbie.

Ustawa, uchwalona w grudniu 2016 r., jest już drugą ustawą dezubekizacyjną. Pierwszą uchwaliło PO w 2009 r. Druga, PiS-owska, objęła szerszy krąg osób, a część została ukarana po raz drugi za to samo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tom-tom
25 lutego, 10:25, Emeryt cywilny.:

Czekamy na wyrok, okaże się jaki w Polsce mamy Trybunał...........

Patrząc na skład tzw. tk (świadomie piszę to małymi literami bo na duże nie zasługują) wyrok jest oczywisty.

I potem będzie Strasbourg gdzie wyrok wydaje się oczywisty - ale jakby inaczej - i my wszyscy, polskie społeczeństwo zapłacimy za fanaberie rzadzacej opcji.

E
Emeryt cywilny.

Czekamy na wyrok, okaże się jaki w Polsce mamy Trybunał...........

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska