Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa „Za życiem” podpisana. Jak z realizacją w Toruniu?

Karolina Strzałka
Freeimages.com
Sprawdzamy jak będzie wyglądała w Toruniu realizacja rządowego projektu „Za życiem”, który zakłada pomoc kobietom w ciąży i rodzinom.

1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie ustawa „Za życiem”. To kolejny po programie „Rodzina 500plus” projekt, który jest elementem polityki prorodzinnej prowadzonej przez Rząd RP.

- Ustawa „Za życiem” uchwalona 4 listopada 2016 roku wprowadza transfery socjalne dla wsparcia kobiet w ciąży i rodzin - wyjaśnia Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia.

Rządowy projekt nakłada na gminy obowiązek udzielenia pomocy kobietom, których ciąża będzie zagrożona oraz rodzinom dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Ustawa określa także uprawnienia kobiet w ciąży i rodzin do wsparcia w zakresie dostępu do wszelkich świadczeń zdrowotnych.

Przeczytaj koniecznie: Chcemy, żeby rodziły się dzieci niepełnosprawne. A co im oferujemy? [wideo]

Ponadto, ustawa przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. złotych, które przysługiwać będzie rodzinom, w których urodziło się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu. Pieniądze wypłacane będą bez względu na dochód rodziny w ciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Punkty przyjęć wniosków o wypłacenie świadczeń pieniężnych należy kierować do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie - Dział Świadczeń Rodzinnych przy ul. Batorego 38/40.

Projekt zapewnia także łatwiejszy dostęp do szeroko rozumianego poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę. W ramach tego będzie można skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego, czy pomocy prawnej. Ponadto, każdej rodzinie przydzielony zostanie asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Przydzielenie asystenta odbywać będzie się na wniosek złożony do dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Przygotowaliśmy 12 asystentów, którzy zobowiązani są do udzielania rodzinom wszelkiej pomocy. Przydzielenie ich będzie się odbywało jedynie na wniosek - niepotrzebne będą dodatkowe formalności w postaci wywiadu czy postępowania. Pomoc będzie natychmiastowo dostępna - zapewnia Jarosław Bochenek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska