MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrudnień w ruchu na chełmińskim rynku ma nie być. Gotowe będą natomiast, do końca roku, dwa odcinki chodników.

Monika Smól
Pracownicy zaczęli remont chodników na rynku od strony ulicy Toruńskiej - zmierzać będą w kierunku ulicy Hallera
Pracownicy zaczęli remont chodników na rynku od strony ulicy Toruńskiej - zmierzać będą w kierunku ulicy Hallera Fot. Monika Smól
Na chełmińskiej starówce trudno nie zauważyć grupy robotników. Rozpoczęli oni przebudowę chodników w ramach Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Chełmnie.

W pierwszym etapie na działania w ramach tego priorytetu miasto musi wydać 13,5 mln złotych. Większy problem ma jednak wykonawca, który przez kilka miesięcy - do końca 2009 roku - musi wydać z tego aż 8 mln złotych.

Jak tu wydać osiem milionów złotych?

- W tym roku musimy wykonać zdecydowaną większość prac w Zespole Szkół Ogólnokształcących - mówi Zbigniew Jasiecki, prezes firmy "Kontbud" z Bydgoszczy. - Moi robotnicy, w spomagani przez tych zatrudnionych w ramach umowy - z Chełmna - pracują na murach obronnych. Ruszyliśmy z przebudową chodników na rynku. Zadań do wykonania jest mnóstwo, więc musimy tak logistycznie ułożyć kolejne roboty, aby wydać wszystkie pieniądze, które są przeznaczone na ten rok.

Najwięcej osób ma sposobność obserwować roboty, które niedawno ruszyły na chełmińskiej starówce.
- Realizowana jest modernizacja chodnika fary do ulicy Grudziądzkiej - mówi Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna. - Kiedy ten odcinek zostanie zrobiony, przebudowywany będzie chodnik od ulicy Grudziądzkiej do Rybackiej.
Jaki materiał wybrano na chodniki wokół rynku?

Spacerkiem po granicie

- Będzie tam 70-centymetrowa kostka rzędowa, płyty granitowe i dalej - do linii zabudowania - także kostka rzędowa - informuje burmistrz. - Pod nowe chodniki wkładane będą kable, które posłużą do zmiany oświetlenia na płycie rynku. Chodzi o to, by potem nie rozkopywać nowych chodników. Poza tym, regulowane są tam także studnie - zarówno telekomunikacyjne, jak i odpływowe.
Początkowo chodniki, płyta rynku i ulice wokół miały być na jednym poziomie. Okazuje się jednak, że chodniki będą delikatnie podniesione.
- Dodatkowo, do czasu remontu płyty i przełożenia jezdni, krawężniki przy chodniku mogą się niektórym wydawać zbyt wysokie - dodaje burmistrz. - Jednak później to zostanie wyrównane.
W magistracie obiecują, że w związku z remontem starówki, nie będzie żadnych utrudnień w ruchu.

Nie zamkną ulic

- Jeden parking wyłączyliśmy z ruchu, robotnicy postawili tam obramowanie, obok którego można objechać rynek - dodaje burmistrz. - Dla kierowców nie ma więc żadnego problemu, jedynie piesi muszą obejść miejsca prowadzenia prac. Przy aptece, gdy robotnicy przeniosą się na drugą stronę rynku, postaramy się w ten sam sposób rozwiązać sytuację.

Robotników firmy "Kontbud" można już zobaczyć na dachu fary. Prace rozpoczęli również w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
- U sióstr zainstalowane zostaną między innymi zabezpieczenia przeciwpożarowe i urządzenia monitoringu ppoż - podkreśla Mariusz Kędzierski.
Bydgoska firma zatrudniła dziesięciu bezrobotnych chełmnian. Nie pracują oni przy przebudowie chodników, ale przy murach obronnych na ul. Wałowej.
W kolejnym etapie między innymi przebudowana zostanie płyta rynku, wykonana iluminacja ratusza oraz remont jego kopuły. Łączny koszt prac wyniesie 28 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska