Uwaga kierowcy! Płyny do spryskiwaczy groźne dla samochodów

  Uwaga kierowcy! Płyny do spryskiwaczy groźne dla samochodów

  S, TVN TURBO, AIP

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Pióra wycieraczek, uszczelki szyb, same szyby oraz samochodowy lakier – to elementy najbardziej narażone na działanie fatalnej jakości płynów do spryskiwaczy. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.
  Zwykła woda nie rozpuszcza tłuszczów i innych substancji osiadających na powierzchni samochodów razem z deszczem oraz wszystkim tym, co spada z drzew, roślin, owadów itp. Wtedy następuje dosłownie "drapanie" wycieraczkami, po szybie.

  Dlatego najlepiej mieć w spryskiwaczach płyn, podobny do tego, którego używamy w domu w rozpylaczu, bo jest skuteczniejszy. Ale Można go dolać do wody i rozcienczyć, a więc obniżyć temperaturę zamarzania, można też pozostawić w stanie, w jakim kupiliśmy. Wybór płynów do spryskiwaczy jest duży i w różnych cenach.

  Zobacz: Najszybsze sposoby na zamarznięte szyby w aucie. Poznaj je!

  Z praktyki wiemy, że markowe i niestety droższe płyny zachowują się lepiej, a ponadto tej zimy powinniśmy się liczyć z większymi niż zwykle mrozami. Przeglądając ofertę takich płynów (a można je nabyć w supermarketach, w sklepach specjalistycznych i na stacjach paliw) zanotowaliśmy kilkanaście pozycji.

  Uwaga kierowcy! Płyny do spryskiwaczy groźne dla samochodów


  U większości kierowców głównym czynnikiem decydującym o wyborze płynu do spryskiwaczy w okresie zimowym jest temperatura zamarzania. Niestety, niewiele osób sprawdza, czy taki płyn ma jakikolwiek certyfikat, na przykład wydany przez Instytut Transportu Samochodowego (ITS).

  - Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że można sobie zniszczyć lakier, a wycieraczki będą wymagały wymiany po trzech, czterech tygodniach – mówi w rozmowie z TVN Turbo Ewa Rostek z Centrum Badań Materiałowych ITS.

  Na dodatek, jeżeli nasz samochód ma spryskiwacze przednich reflektorów, to od wątpliwej jakości płynu mogą zmatowieć ich klosze.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY