Uwaga! Nie ma cudownej maści maści na żylaki. To może być kant

Maciej Czerniak, współpraca Urszula Ludwiczak (Kurier Poranny)Zaktualizowano 
Reklama od kilku tygodni ukazywała się w wielu dziennikach na terenie całego kraju. Wzbudziła duże zainteresowanie klientów.
Reklama od kilku tygodni ukazywała się w wielu dziennikach na terenie całego kraju. Wzbudziła duże zainteresowanie klientów. archiwum
Amerykańska firma MPM wprowadza w błąd polskich klientów, którzy zmagają się z chorobą. Dr Michał Molski, chirurg naczyniowy: - Maść może tylko złagodzić ból, ale nie usunie żylaków.

Na klientów dokonujących zakupów w internecie, czy w drodze sprzedaży wysyłkowej, czyha wiele zagrożeń. Skala oszustw z roku na rok jest coraz większa. Z ostatniego raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w tym roku lawinowo wzrosła przestępczość polegająca na oszukiwaniu klientów w internecie: zanotowano ponad 30 tys. przypadków takich przestępstw.

Komenda Główna Policji ostrzega z kolei przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze od osób starszych i samotnych. Od stycznia do grudnia tego roku policjanci w całej Polsce zanotowali ponad 1,5 tys. oszustw "na wnuczka".

Nasi Czytelnicy zgłaszają z kolei niepokojące sygnały dotyczące kampanii reklamowej, która od kilku tygodni trwa w mediach: zarówno internetowych, jak i w prasie drukowanej. Chodzi o reklamy rzekomo cudownego leku mającego być panaceum na żylaki, które ukazywały się także w naszej gazecie.

Jak zaznaczają autorzy reklamy leku Verico Vain, zawiera on między innymi wyciąg z rośliny Castanea Sativa. Autorzy reklamy opisują sposób stosowania preparatu: "Wystarczy wieczorem przed snem nałożyć cienką warstwę kuracji Varico Vain w miejscach zgrubionych żył. Od razu odczuwalny będzie silny efekt chłodzenia oraz mrowienia". I tłumaczą: "Dzięki kompleksowemu, dwutorowemu działaniu, kuracja Varico Vain gwarantuje szybkie i trwałe zlikwidowanie żylaków w nieinwazyjny sposób ze zdwojoną skutecznością, jaka była niedostępna nigdy dotąd." Twórcy reklamy dodają, że produkt ma też dodatkowo obkurczać problemy żylne "nie tylko na nogach, ale również tak zwane naczynka bądź hemoroidy".

- Jestem radną dzielnicy Gdańsk Przeróbka - informuje Urszula Bartkowiak, która skarżyła się Dziennikowi Bałtyckiemu. - Zamieszczanie tak szkodliwych publikacji szkodzi niewątpliwie osobom, które uwierzą w skuteczność tego leku.

Czy te obawy są uzasadnione? Do informacji zawartej w reklamie Varico Vain krytycznie odnoszą się specjaliści.- Substancja czynna, o której mowa, czyli Castanea Sativa to nic innego, tylko kasztan jadalny - tłumaczy dr hab. n. med. Michał Molski, chirurg naczyniowy ze szpitala Eskulap w Osielsku pod Bydgoszczą.

Dr Molski to autorytet w dziedzinie operacyjnego leczenia chorób żylnych, który specjalizował się w chirurgii naczyniowej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i odbywał staże w Cleveland Clinic w Ohio USA, Montpellier we Francji oraz w czeskim Żlinie. - Kasztan jadalny owszem jest szeroko stosowany w maściach i lekach, ale jego działanie może przynieść tylko delikatną ulgę w dolegliwościach żylnych.

W kontrowersyjnej reklamie są zdjęcia nóg w bardzo zaawansowanym stadium choroby zwyrodnieniowej żył. Według reklamy stosowanie maści będzie skutkowało całkowitym wyleczeniem.- Sugerowanie, że smarowanie jakąkolwiek maścią, może zlikwidować żylaki jest kłamstwem, blagą - twierdzi Molski. - W takim stadium zaawansowania choroby skuteczne może być tylko leczenie operacyjne. To jawne wprowadzanie pacjenta w błąd.

Dr Piotr Lisowski, chirurg i angiolog z Gabinetu Angiologiczno-Chirurgicznego w Białymstoku podkreśla: - Dostępne w aptekach tabletki czy preparaty do stosowania miejscowego zmniejszają dolegliwości: obrzęk, uczucie ciężkości czy kurcze nóg, poprawią też przepuszczalność ściany żylnej. Ale to tylko działanie objawowe, mające na celu przynieść ulgę. Nie ma dziś żadnej tabletki, która może usunąć żylaki. Jedynym sposobem, który likwiduje żylaki i usuwa ich przyczynę, jest leczenie zabiegowe.

W reklamie Varico Vain pojawia się komentarz dr. Andrzeja Krutczenko-Sturza, rzekomo "jednego z najlepszych flebologów w Polsce". To kolejna nieprawdziwa informacja. W wykazie medyków Naczelnej Izby Lekarskiej nie ma takiego specjalisty!

Jak ustaliliśmy, zdjęcie fikcyjnego lekarza również wprowadza w błąd. Fotografia została pobrana ze strony interne­towej iStock, zawierającej zdjęcia, które można bezpłatnie publikować np. w celach marketingowych.

"W związku z licznymi zapytaniami Pacjentów (...) odnoszącymi się do preparatu stosowanego w leczeniu chorób żył, Polskie Towarzystwo Flebologiczne oświadcza, że nie ma jakiegokolwiek związku z artykułem ani informacjami w nim zawartymi. Wymieniony z imienia i nazwiska lekarz nie jest też wg naszej wiedzy członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego. Nie jest nam również znane wymieniane w tekście Towarzystwo ds. Chorób Flebologicznych."

Autorzy ogłoszenia powołują się na badania... kubańskich naukowców. "W laboratorium badawczym Leonarda Szlingera w Havanie [pisownia oryginalna] odkryto recepturę medyczną, która obkurcza żylaki i rewitalizuje skórę tak skutecznie, że nie będą potrzebne operacje dla wszystkich osób z tym problemem".

Czy taki instytut działa w stolicy Kuby? W zasobach internetu nie ma ani słowa o takiej placówce badawczej. Zaskoczony informacją o takiej instytucji jest też ambasador Kuby w Polsce: - Nie kojarzę takiego nazwiska, ani placówki - odpowiada Juan Castro Martinez pytany o instytut Leonarda Szlingera.

Istnienia takiego laboratorium w stolicy Kuby nie potwierdza jednak ani Ambasada RP w Hawanie, ani też lekarze z jedynego w tym mieście szpitala, w którym leczy się choroby naczyniowe.- Ambasada podjęła działania na rzecz ustalenia czy w Hawanie działa Laboratorium Szlingera - odpowiada Paweł Woźny, radca Ambasady RP w Hawanie. - Nie udało nam się do niego dotrzeć ani znaleźć bezpośredniego kontaktu, niemniej jednak, jest prawdopodobne że laboratorium znajduje się w Instytucie Angiologii w Szpitalu "Salvador Allende".
Sprawdziliśmy i ten trop. Okazało się, że pracownicy kliniki im. Allende w Hawanie nigdy nie słyszeli o wspomnianym laboratorium. Przynajmniej o takim, które podobno działa w Hawanie.- W naszym Instytucie Angiologii i Chirurgii Naczyniowej nie działa żadne Laboratorium badawcze Leonarda Szlingera - to odpowiedź dr. Jose F. Montequin, specjalisty naczyniowca z kliniki Allende w Hawanie.

Sygnały o medykamentach, co do których stosowania pacjenci mają wątpliwości, trafiły już do Rzecznika Praw Pacjenta. - Pytanie w sprawie Varico Vain zostało skierowane do biura rzecznika - to zapewnienie dostaliśmy z warszawskiego biura RPP.

Firmą, która realizuje kampanię reklamową Varico Vain w Polsce jest MPM Entertainment LLC, przedsiębiorstwo mające działać w Kalifornii w USA. Ustalony przez nas adres przedsiębiorstwa wskazuje, że siedziba firmy mieści się na wzgórzach Beverly Hills w Los Angeles.

Przedstawiciel MPM, z którym "Pomorska" próbowała się skontaktować już na początku tygodnia, teraz nie chce, by ujawniać jego dane. Twierdzi, że nie jest pierwotnym zleceniodawcą reklamy w Polsce. - Tylko wykonuję zlecenie innej firmy - mówi szef MPM Entertainment w rozmowie.

- Kiedy zatem możemy się spodziewać odpowiedzi na zastrzeżenia, co do nieprawdziwych informacji zawartych w reklamie? - pytamy.
- Z tego, co wiem, na Seszelach jest teraz noc (rozmowa odbyła się w czwartek o godz. 15.45, red.) - odpowiada przedstawiciel MPM. - Pytania przesłałem do firmy i czekam na odpowiedź.

Imię i nazwisko rozmówcy z firmy MPM brzmi identycznie z tym, które nosi bodaj najmłodszy - bo liczący 22 lata - właściciel kliniki medycyny estetycznej w Polsce. Mowa o jednej z klinik w Warszawie. Jej właściciel został okrzyknięty najmłodszym w Polsce milionerem. Jego pierwszy zakład oferujący zabiegi kosmetyczne (m.in. wstrzykiwanie botoxu i powiększanie piersi) powstał na Mokotowie, drugi -w listopadzie 2013 roku, w Legionowie. - Jak się prowadzi klinikę zza oceanu? - pytamy szefa MPM. Odpowiada: - Do USA przeprowadziłem się trzy miesiące temu. Tej kliniki już nie ma, ale byłem jej właścicielem. Teraz mam firmę tutaj.​

Czytaj e-wydanie »

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

U
UlaKula
W dniu 03.06.2015 o 12:51, Gość napisał:

Potwierdzam - z żylakami nie ma żartów i żadna maść nie spowoduje, że znikną. Ja się z nimi męczyłam 2 lata. Teraz jestem po zabiegu, który przeprowadził dr Popow i wreszcie czuję ulgę (choć wciąż jestem na rehabilitacji). Zdecydowanie polecam udać się do DOBREGO LEKARZA zamiast szukać maści cud. 

 


Potwierdzam - z żylakami nie ma żartów i żadna maść nie spowoduje, że znikną. Ja się z nimi męczyłam 2 lata. Teraz jestem po zabiegu, który przeprowadził dr Popow i wreszcie czuję ulgę (choć wciąż jestem na rehabilitacji). Zdecydowanie polecam udać się do DOBREGO LEKARZA zamiast szukać maści cud. 

A kto Cię operował? 

U
UlaKula
W dniu 03.06.2015 o 12:51, Gość napisał:

Potwierdzam - z żylakami nie ma żartów i żadna maść nie spowoduje, że znikną. Ja się z nimi męczyłam 2 lata. Teraz jestem po zabiegu, który przeprowadził dr Popow i wreszcie czuję ulgę (choć wciąż jestem na rehabilitacji). Zdecydowanie polecam udać się do DOBREGO LEKARZA zamiast szukać maści cud. 

 


Potwierdzam - z żylakami nie ma żartów i żadna maść nie spowoduje, że znikną. Ja się z nimi męczyłam 2 lata. Teraz jestem po zabiegu, który przeprowadził dr Popow i wreszcie czuję ulgę (choć wciąż jestem na rehabilitacji). Zdecydowanie polecam udać się do DOBREGO LEKARZA zamiast szukać maści cud. 

A kto Cię operował? 

K
Kinga

Dziękuje Redaktorom za sprawdzenie wszystkich wątków fałszywej reklamy, bo mam żylaki
 i dlatego ta reklama mnie zainteresowała. W taki nieuczciwy sposób powstają polscy milionerzy,bo prawo im sprzyja. Takie mamy władze. Jeśli ktoś nie zapłaci podatku, to jego nie ścigają, tylko osobę, która kupiła trefny towar i uczciwie płaci podatki. TO JEST CHORE!!  Wszystko w rękach Prezydenta Elekta

G
Gość
W dniu 31.01.2015 o 12:30, Gość napisał:

I tak te finansowe piramidki tu na podatnym gruncie rozwijać się będą, a duże zyski pozwalają dać w łapę komu trzeba, by się nietykalnym stać. B)Tak fortuny kołem się toczą na pograniczu prawa. Chwilowo żyjemy w czasach gdzie nie złodziej, lecz ten co okraść się dał ponosi ciężar winy. :mellow:

Bardzo mądre jest to ostatnie zdanie.Ludzie nie powinni być naiwni i łatwowierni.
Ja tak uwierzyłam w suplementy diety na odchudzanie - najpierw zjadłam około dziesieciu opakowań " fasolaminy" a potem jak nie było efektu tyleż samo już zjadłam " slim voman" firmy Megafyt biotherapy i.......jest trzy kilo wiecej pomimo.zmniejszenia kaloryczności posiłkow i słodzeniu słodzikiem . Odwrotny efekt ....od założonego , o kasie już nie wspomne - może tylko tyle że to są drogie suplementy, na dodatek po nich są skurcze jelit i zaburzenia trawienne.
G
Gość

Potwierdzam - z żylakami nie ma żartów i żadna maść nie spowoduje, że znikną. Ja się z nimi męczyłam 2 lata. Teraz jestem po zabiegu, który przeprowadził dr Popow i wreszcie czuję ulgę (choć wciąż jestem na rehabilitacji). Zdecydowanie polecam udać się do DOBREGO LEKARZA zamiast szukać maści cud. 

z
zbigniew

Tak, tak to są faktycznie oszuści, proponując mnie tę maść, uzyskałem informację o ichniejszego lekarza, któremu przeczytałem przez telefon wynik USG swoich żył, a on na to stwierdzi, że jeśli nie kupię, to zapewne niebawem będą mnie amputowali nogę, bowiem moje żyły są w tak złym stanie, pozdrawiam ! 

 

j
jumanji
W dniu 04.03.2015 o 15:12, Gość napisał:

Z kolei, ''przemyślenia'', a raczej pseudo-przemyślenia  idiotów i socjopatów, warto mieć pod ręką jako dowód na to, że cywilizacja, u ewolucja u niektórych idzie w drugą stronę.

Jak byłbyś taki mądry, to na Karaibach w ciepłej wodzie moczył byś nogi jak domokrążcy z cudami na kiju, a nie z głodu przed kolacją pisał mundrości na forum ! ;)

Pozdrowienia z Wysp Marshalla :D

j
jumanji
W dniu 04.03.2015 o 15:06, KubuśPuchatek napisał:

Drogi Kolego. A Kolega to niby co? Nie chciałby być ciągle młody, piękny, zdrowy i bogaty? Niepotrzebne skreślić :P

Pomiędzy pojęciem - chciałbym, a chcę - jest zasadnicza różnica !

K
KubuśPuchatek
W dniu 04.03.2015 o 14:38, jumanji napisał:

Tu nie chodzi o cudowne lekarstwo, co o pozyskanie łatwej kasy od naiwnych, którzy ciągle chcieliby być młodzi, piękni, zdrowi i bogaci dzięki opowiadanym produktom.  

Drogi Kolego. A Kolega to niby co? Nie chciałby być ciągle młody, piękny, zdrowy i bogaty? Niepotrzebne skreślić :P

j
jumanji

Tu nie chodzi o cudowne lekarstwo, co o pozyskanie łatwej kasy od naiwnych, którzy ciągle chcieliby być młodzi, piękni, zdrowi i bogaci dzięki opowiadanym produktom.  

j
jw

MÓJ znajomy RÓWNIEŻ ZAMÓWIŁ CUDOWNE LEKI. kURER się nie zjawił, a on dostał wezwanie do zapłaty. jawne oszustwo, czychanie na naiwnych, nie mają podstaw prawnychc do egzekucji. Proszę nie zamawiajcie tam cudownych leków, otrzymacie jakiś bubel lub nic - ale za to otrzymacie wezwanie do zapłaty, które nic nie jest warte, ale straszą szczególnie starszych ludzi, komornikiem, sądem, Wielkie oszustwo.

j
jumanji
W dniu 31.01.2015 o 12:30, Gość napisał:

I tak te finansowe piramidki tu na podatnym gruncie rozwijać się będą, a duże zyski pozwalają dać w łapę komu trzeba, by się nietykalnym stać. B)Tak fortuny kołem się toczą na pograniczu prawa. Chwilowo żyjemy w czasach gdzie nie złodziej, lecz ten co okraść się dał ponosi ciężar winy. :mellow:

Wielka mi sprzedaż bezpośrednia i te zdarte buty domokrążnych handlarzy opowiadanymi cudami na kiju ! :lol:

E
Edyta

Firma krzak mieści się na ul. Podbipięty 27m1 Warszawa , w mieszkaniu o pow. 70 m pracuje okolo 50 osób, które żeby zarobić marne grosze oszukują ludzi szczególnie starszych i schorowanych, nie chcą wypłacać pieniędzy, koleś ,który jest podobno właścicielem firmy siedzi cały dzień na skaipie i dyryguje ekipą czyli swoim pokrętnym dyrektorkiem, który kombinuje jak tu oszukać klientów jak i pracowników, podejrzewam, że ciężko będzie kolesia z Ameryki pociągnąć do odpowiedzialności, dorobił się majątku i ma na pewno dobrych adwokatów,

G
Gość

Na klientów dokonujących zakupów w internecie, czy w drodze sprzedaży wysyłkowej, czyha wiele zagrożeń. Skala oszustw z roku na rok jest coraz większa. Z ostatniego raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w tym roku lawinowo wzrosła przestępczość polegająca na oszukiwaniu klientów w internecie: zanotowano ponad 30 tys. przypadków takich przestępstw.

Takie opowiadane produkty pokątnie sprzedają się dobrze.

L
Leh

Wydaje mi się że umieszczanie tak niedorzecznych reklam powinno być karalne dla tych co się reklamują jak i dla tych co umieszczają reklamy w swoich dziennikach i innych gazetach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3