Uwaga rodzice! Zamknęli szkołę i musicie się zaopiekować dzieckiem? Dostaniecie za ten czas zasiłek

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Uwaga rodzice! Zamknęli szkołę i musicie się zaopiekować dzieckiem? Dostaniecie za ten czas zasiłek
Uwaga rodzice! Zamknęli szkołę i musicie się zaopiekować dzieckiem? Dostaniecie za ten czas zasiłek 123RF
Rodzice mogą się starać się o zasiłek z powodu opieki nad dzieckiem. Z kolei osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń chorobowych.

W związku z decyzją o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli rodzice mogą się starać o zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on gdy zachodzi konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia właśnie w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Dokumenty, jakie należy złożyć do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego, w sytuacji gdy szkoła, przedszkole jest zamknięte:

  • dokument potwierdzający powód konieczności sprawowania opieki, czyli pisemne oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
  • wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A. Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15A) należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS należy złożyć wypełnione przez płatnika składek zaświadczenie:

  • na druku Z-3 - dla pracownika,
  • na druku Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b.

Rodzic ma również prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. - Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza, bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki – tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodatkowy zasiłek dla obojga rodziców

Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem wprowadziła też dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego na wypadek zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły w związku z koronawirusem. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.

Uwaga! Można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byliśmy zobowiązani pracować, np. sobotę i niedzielę lub gdy dziecko miało zapewnioną opiekę.

Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie napisane przez ubezpieczonego rodzica. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS - www.zus.pl Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza ZUS.

Zapłacą za czas izolacji lub kwarantanny

Z kolei osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Decyzję można dostarczyć swojemu pracodawcy bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji - informuje Krystyna Michałek.

Ponadto jeżeli lekarz uzna, że z racji hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny uzasadnione jest wystawienie zwolnienia lekarskiego i je wystawi, to będzie ono podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza. - W przypadku, gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby - podsumowuje rzeczniczka.

Masz pytania? Zadzwoń do eksperta!

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Jej numer to: 22 560 16 00. ZUS udostępnił dwie dedykowane linie:

  • „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.
  • „ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej.

Wyrok trybunału ws. aborcji opublikowany

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wirus głupoty

Wirus szaleje ,ludziom wmawia się że maseczki chronią TYLKO personel ,wobec innych są ,,bezskuteczne,, a premier zakazał ich sprzedaży w internecie ,również tych dla przemysłu ,nadgorliwi np. OLX wyeliminowało słowo Maski z użycia ,a mówili że wirus działa na płuca,a nie na głowę

y
yaca
12 marca, 12:30, pit:

a nastolatkowie juz umawiaja sie na IMPREZKI

no a pozniej odwiedziny na Swieta u Babci i katastrofa GOTOWA

K
Kinga

Ile tak na prawdę osób może sobie pozwolić bez groźby zwolnienia na telefon do pracy: od jutra nie ma mnie przez 2 tygodnie.?! I pytanie za 100 pkt. jak rozumiem 8latek może zostać sam w domu na 10 godzin, tak? Bo 8 h pracuję, jak nie mam nadgodzin i dojazd do pracy w jedną stronę zajmuje godzinę. Kocham polskie przepisy

G
Gość

Tylko co w tedy jak matka tylko wychowuje dziecko i żłobek zamykają, a matka jest na okresie próbnym w pracy? Wiadomo że jak pójdzie na dwu tygodniowe wolne to jej nie przedłuża później umowy...

Dodaj ogłoszenie