Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, zmiany w telewizji naziemnej! Co to znaczy? Sprawdź, czy będziesz odbierać wszystkie programy

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Duże zmiany w telewizji naziemnej. TVP poinformowała o zmianie częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej.
Duże zmiany w telewizji naziemnej. TVP poinformowała o zmianie częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. pixabay.com
Duże zmiany w telewizji naziemnej. TVP poinformowała o zmianie częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Co to oznacza dla widzów? Kiedy wejdzie w życie? Sprawdź!

Duże zmiany w telewizji naziemnej

W nocy z 2 na 3 czerwca 2020 w późnych godzinach nocnych zmienione zostaną częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Ma to związek z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej 5G.

Sprawdź koniecznie

Zmiana częstotliwości nadawania programów telewizji naziemnej - komunikat TVP:

Telewizja Polska S.A. informuje, że w późnych godzinach nocnych z 2 na 3 czerwca zostanie przeprowadzona zmiana częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej. Zmiana ta wiąże się z koniecznością uwolnienia częstotliwości na rzecz usług szerokopasmowych telefonii komórkowej (5G), zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej i swoim zasięgiem obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Standard nadawania telewizji (DVB-T) pozostanie bez zmian. Nie ma więc potrzeby wprowadzania korekt w ustawieniu anten odbiorczych.

Nie ma potrzeby wprowadzania korekt w ustawieniu anten odbiorczych.

Planowane zmiany dotyczyć będą programów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka. Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Zaplanowana zmiana jest częścią tak zwanego „refarmingu pasma 700 MHz”, czyli procesu przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby łączności mobilnej (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest w okresie marzec-czerwiec 2022 roku. Proces zmian częstotliwości zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Równolegle w tym okresie nastąpi również zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wprowadzone zmiany pozwolą na nadawanie w ramach telewizji naziemnej większej liczby programów w jakości obrazu High Definition (HD) lub Ultra HD/4K. Dlatego decydując się na zakup nowego odbiornika lub tunera odbiorcy powinni już teraz zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC, zgodnie z tzw. rozporządzeniem odbiornikowym (Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych). Warto również aby użytkownicy upewnili się, że odbiornik telewizyjny lub tuner obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1 (nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Masz jeden z tych modeli smartfonów? Uważaj! Okazuje się, że setki milionów modeli iPhonów są podatne na tzw. jailbreak. Najbardziej zagrożonych jest 9 modeli telefonów. Zobacz listę!Czytaj koniecznie: Ostrzeżenie Google! Masz te aplikacje w swoim telefonie? Koniecznie je odinstalujModele iPhone'ów produkowane od 2011 do 2017 są podatne na tzw. jailbreak. Można go wykonać na setkach milionach iPhone'ów i nie da się tego naprawić żadną aktualizacją. Żeby wykorzystać podatność telefonu na jailbreak, musi on być połączony kablem z laptopem, jednak zgubiony telefon może zostać odblokowany bez wiedzy właściciela.Jak podaje INNPoland, o podatności poinformował na Twitterze użytkownik axiOmX. Podatność nazwano checkm8, a dotyczy pamięci ROM - tylko do odczytu, stąd nie do naprawienia.Jailbreak - co to znaczy? Jailbreak to proces usuwania ograniczeń narzuconych przez Apple na urządzenia działające pod tym systemem poprzez używanie własnych jąder systemu. Dotyczy to urządzeń iPhone, iPod touch, iPad i Apple TV. Innymi słowy, to usunięcie systemowych ograniczeń nałożonych na producenta, by zapewnić dany poziom bezpieczeństwa. Jailbreak w USA jest legalny, w Europie zaś w większości przypadków skutkuje utratą gwarancji producenta czy sprzedawcy. Jeśli masz któryś z tych dziewięciu modeli telefonów, uważaj! Listę zagrożonych modeli znajdziesz na kolejnych slajdach >>>Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 6

Te smartfony są najbardziej podatne na jailbreak. Zobacz, cz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska