https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj, gdzie się kąpiesz!

(ak)
infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński
Szukasz ochłody? Nie rób tego w Jeziorze Skępskim Wielkim ani Tryszczyńskim. W opinii sanepidu lepiej tam do wody nie wchodzić.

Większość kąpielisk w naszym regionie poddała weryfikacji jakość wody i otrzymała pozytywną opinię inspektoratu sanitarnego. Na mapce obok zaznaczyliśmy je kolorem niebieskim.
Niestety, trzy kąpieliska (zaznaczone kolorem czerwonym) znajdują się nad wodą, która z powodu przekroczenia parametrów mikrobiologicznych nie nadaje się do pluskania. To kąpielisko Tryszczyn w miejscowości Grodztwo w powiecie inowrocławskim oraz dwa nad Jeziorem Skępskim Wielkim: ośrodka wypoczynkowego "Jawor" i Urzędu Miasta i Gminy Skępe, gdzie zaobserwowano zakwit fitoplanktonu.
- To sinice. Cyjanofity, cyjanobakterie i cyjano-prokariota - tłumaczy Renata Zborowska-Dobosz, rzecznik bydgoskiego sanepidu. - Wysokie temperatury sprzyjają ich rozmnażaniu. Podobnie działają niektóre nawozy, jeśli przedostaną się do wód. Kiedy namnożone sinice pękają, woda robi się ciemnobrunatna, a kiedy potem opadają na dno, to uwalniają toksyny.

Kąpiel w takiej wodzie może bardzo zaszkodzić zdrowiu.
- Podczas około godzinnej kąpieli organizm ludzki wchłania nawet pół litra wody. Ta z toksynami sinicowymi może źle wpłynąć na nasz układ nerwowy oraz wątrobę - wyjaśnia Zborowska-Dobosz. - Poza tym nadmierny rozwój sinic powoduje zachwianie ekosystemu. Woda traci tlen. Nie rozwijają się inne organizmy. Często na akwenach z nadmierną ilością sinic możemy spotkać śnięte ryby.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
DeGie
co oznacza wyraz kompiel ?

może chodzi o kumpla?
g
g-dz
Przyjezierze jest nadal zamkniete przez bakterie wiec dlaczego widnieje jako zdatne do kompieli?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska