Najpoważniejszym zagrożeniem na plaży jest ryzyko utonięcia. Trzeba pływać tylko na oznaczonych obszarach i zawsze mieć towarzysza, zwłaszcza w przypadku silnych prądów morskich. Dla osób nieumiejących dobrze pływać, zaleca się noszenie odpowiednich asekuracji, nawet kamizelek ratunkowych.
Słońce nad plażą może być piękne, ale także niebezpieczne dla skóry. Długotrwałe narażenie na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poparzeń słonecznych, a w skrajnych przypadkach nawet do udaru słonecznego. Zawsze używaj kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem, noś odpowiednią odzież chroniącą przed poparzeniami, jak również okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
Unikaj bezpośredniego słońca w godzinach największego nasilenia (zazwyczaj między 10:00 a 16:00) i regularnie nawilżaj skórę.
Na niektórych plażach można spotkać meduzy lub inne niebezpieczne stworzenia. Kontakt z meduzą może prowadzić do bolesnych oparzeń skóry. W przypadku spotkania z meduzą, należy jak najszybciej usunąć wszelkie widoczne jej fragmenty z ciała i skonsultować się z ratownikiem lub personelem medycznym.
Na plaży czyhają bakterie i pasożyty w piasku - lista
Ponadto warto pamiętać, że niewskazane jest dotykanie, a tym bardziej karmienie wszelkich napotkanych, dzikich zwierząt, które możemy spotkać na plażach. W ten sposób unikniemy przykrych ukłuć lub pogryzień. Na plaży czyhają też bakterie i pasożyty w piasku. Jak się zachować, aby uniknąć chorób? Zobacz w naszej galerii.
Niektóre plaże mogą być niezabezpieczone lub nie posiadają stałego nadzoru ratowników. To z kolei stwarza okazję dla złodziei lub potencjalnych przestępców. Dlatego trzeba zawsze zabezpieczać swoje wartościowe przedmioty takie jak telefony komórkowe, portfele czy klucze, a także nie pozostawiać ich bez nadzoru na plaży.
***
Czytaj także:
