W 2019 roku strażackie akcje różniły się od tych w 2018 roku. Dlaczego?

Monika Smól
Monika Smól
Strażacy w 2019 roku odnotowali o niemal 300 mniej wyjazdów niż rok wcześniej Monika Smól
W minionym roku w KP PSP w Chełmnie odnotowała łącznie 804 zdarzenia. W stosunku do roku poprzedniego ogólna liczba zdarzeń zmniejszyła się o 294.

Spadła ilość miejscowych zagrożeń o 306 zdarzeń i wyniosła łącznie 583.

- Główną przyczyną była mniejsza ilość występujących anomalii pogodowych, a co za tym idzie interwencji związanych z usuwaniem połamanych drzew czy elementów infrastruktury budowlanej oraz komunalnej lub pompowaniem wody z zalanych obiektów - informuje Tomasz Guzek, oficer prasowy KP PSP Chełmno. - Spadła również ilość zgłoszeń dotyczących owadów błonkoskrzydłych spowodowana działalnością prywatnych firm usuwających tego typu zagrożenia w przypadku, gdy strażacy nie są zobligowani do interwencji. W transporcie drogowym odnotowaliśmy 138 interwencji, czyli o 16 mniej niż w roku 2018.

W Chełmnie świętowano setną rocznicę wkroczenia wojsk gen. Hallera [zdjęcia]

W 2018 roku podejmowano też 174 razy interwencje z powodu zgłoszeń o pożarze.

- To o dziesięć interwencji mniej niż w roku wcześniejszym - dodaje Tomasz Guzek. - O dwa pożary więcej odnotowano w uprawach oraz rolnictwie, natomiast spadła o siedem liczba pożarów w budynkach mieszkalnych oraz w innych obiektach. W omawianym okresie większość pożarów, tak jak w latach poprzednich, to pożary małe. Odnotowano tylko jeden pożar duży oraz pięć średnich, w tym kamienicy przy ulicy Rynek 8 w Chełmnie, we wrześniu ubiegłego roku.

Liczba alarmów fałszywych w roku 2019 wyniosła 47 - to o 22 więcej niż w roku 2018. Większość fałszywych alarmów to jednak zgłoszenia w tak zwanej dobrej wierze lub pochodzące z instalacji przeciwpożarowej zlokalizowanej w budynkach użyteczności publicznej w Chełmnie.

- W wyniku zaistniałych zdarzeń rannych zostało 104 osoby - w tym dziesięcioro dzieci, oraz odnotowano dziewięć ofiar śmiertelnych - w tym pięć w wypadkach w transporcie drogowym - wymienia Tomasz Guzek. - Podczas wszystkich działań prowadzonych w 2019 roku odnotowano straty w wysokości 3.766,400 złotych, co jest kwotą niższą od analogicznego okresu w 2018 roku. o blisko 3 mln złotych, a uratowano mienie na kwotę 4.170,000 złotych - to jest o ponad 7 mln złotych niższą niż w roku ubiegłym. Jak co roku, dużym wsparciem dla komendy była aktywność ochotniczych straży pożarnych, w tym przede wszystkim te włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. 115 razy do działań wyjeżdżali strażacy z Unisławia. Lisewa - 84, Papowa Biskupiego - 87, Kijewa Królewskiego - 69. Z jednostek z poza systemu KSRG największą ilość zdarzeń odnotowało OSP Chełmno - 49.

W ramach zadania dotacji dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w powiecie chełmińskim na zakup sprzętu i umundurowania ratowniczego wydano 86.780 złotych dla 13 jednostek OSP włączonych do KSRG. W roku 2019 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomił środki finansowe dla jednostek OSP z poza KSRG. W powiecie chełmińskim do dyspozycji jednostek była to kwota 46.210 złotych, którą podzielono po równo na dziesięć jednostek OSP typu „S”. Środki MSWiA wykorzystano przede wszystkim na poprawę baz lokalowych w jednostkach i na zakupy sprzętu techniki specjalnej. MSWiA przekazało dodatkowe środki w czwartym kwartale 2019 roku na łączną kwotę 175 tys. złotych, z których skorzystało 27 jednostek OSP w powiecie. Środki te wykorzystano na zakup materiałów i sprzętu mającego podnieść sprawność fizyczną druhów, organizację szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego oraz prewencję społeczną.

W minionym roku używany pojazd specjalny typu GCBA z KP PSP w Rypinie bezpłatnie przekazano do jednostki OSP Lipienek podnosząc znacznie jej gotowość operacyjną. Komenda Powiatowa PSP w Chełmnie wyposażenie osobiste funkcjonariuszy w postaci ubrań specjalnych szt. 9 za kwotę - 34.200 złotych, sprzęt łączności telefonicznej voip za 13.302,45 złotych, miernik wielogazowy Altair - 3.498,12 złotych, umundurowanie nowego funkcjonariusza - 8 tys. złotych, sorty mundurowe - 4,5 tys. złotych, naprawa pojazdu GCBA - 6,4 tys. złotych, naprawa pompy Rosenbauer - 2,4 tys. złotych i artykuły medyczne 1 tys. złotych,.

W roku 2019 KP PSP w Chełmnie przeszkoliła łącznie 54 druhów OSP w zakresie szkolenia podstawowego i kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego. Komenda w ubiegłym roku ponownie prowadziła przedsięwzięcia prewencyjne w postaci kampanii społecznych MSWiA oraz KG PSP - „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok” oraz „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. W ramach ostatniej w każdej szkole w powiecie odbyły się pogadanki na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym w tym tlenkiem węgla.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie