Dalsze funkcjonowanie kilku poradni specjalistycznych w siedzibie Akademickiej Przychodni Lekarskiej jeszcze w środę nie było pewne. Nie wiadomo było, czy stomatologia, na której tak zależy m.in. studentom, którzy z niej często korzystają, zostanie przy Gagarina, czy też będzie przeniesiona do Merinoteksu.
APL od lata ubiegłego roku przechodzi reorganizację. Ma to związek z faktem, że wynajmuje od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mniejszą powierzchnię niż wcześniej (o jedną trzecią), a płaci dwa razy więcej. Z tym, że dawniej płacił tak mało, że UMK był wręcz stratny.
Teraz szefostwo Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, w strukturach którego jest APL, dalsze funkcjonowanie m.in. poradni stomatologicznej uzależniało od rozmów z władzami UMK.
Już wcześniej poradnię ginekologiczną przeniesiono z APL-u do WOMP przy Szosie Bydgoskiej - na stałe. Chwilowo przeniesiono do laboratorium przy Szosie Bydgoskiej 42 punkt poboru krwi z APL-u, ale z tej zmiany zrezygnowano i punkt wrócił do APL-u.
- Działające obecnie w APL poradnie pozostaną w niezmienionym kształcie - zapewnia Krystyna Kurkowska, kierownik ds. administracyjnych WOMP. - Plany konsolidacji kilku poradni odkładamy przynajmniej do końca 2016 roku.
Nieaktualne już plany łączenia powtarzających się poradni dotyczyły stomatologii, okulistyki, neurologii i laryngologii. Oprócz tych poradni w APL pozostają - psychologiczna, psychiatryczna, kardiologiczna, geriatryczna, rehabilitacja, fizjoterapia, medycyna pracy i podstawowej opieki zdrowotnej.
Ponad połowa pacjentów w APL-u (na 16 tys. zapisanych) to studenci i pracownicy UMK. Wszyscy korzystają tu z badań okresowych.
Źródło: Nowości. Dziennik Toruński