Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W barcińskim komisariacie jest komplet policjantów i więcej interwencji

Redakcja
Sprawozdanie z działalności policji w ubiegłym roku złożyli Artur Krajewski (w środku), szef KPP w Żninie i Jacek Adamczyk (z prawej)
Sprawozdanie z działalności policji w ubiegłym roku złożyli Artur Krajewski (w środku), szef KPP w Żninie i Jacek Adamczyk (z prawej) Joanna Bejma
W 2016 r. w gminie Barcin wzrosła też liczba kontroli na drogach. Wydłużył się przy tym czas reakcji policjantów na zdarzenia. - Czy można to jakoś wytłumaczyć ? - pytał radny Janusz Wojtkowiak.

Raz w roku komendanci służb porządkowych działających na terenie powiatu żnińskiego i gminy Barcin przedkładają swoje sprawozdania. Podczas ostatniej sesji obecni byli Artur Krajewski, komendant Komendy Powiatowej Policji w Żninie i Jacek Adamczyk, szef komisariatu w Barcinie.

Będzie pełen stan
Artur Krajewski powiedział, że aktualnie w Barcinie nie ma ani jednego wolnego wakatu. Jest komplet funkcjonariuszy.
Podkreślił, że zaczynając w ubiegłym roku, w połowie lipca, pracę na naszym terenie wiedział, że Barcin to specyficzny rejon, chociażby ze względu na niewielką odległość od Bydgoszczy, Inowrocławia, Pakości i dużego zakładu, jakim jest Lafarge.

- Jedną z moich pierwszych decyzji było zapewnienie całego stanu etatowego. To się nie zmieni. Barcin zawsze będzie miał pełen stan, to samo dotyczy się Łabiszyna - oświadczył i dodał, że do Łabiszyna zostanie przeniesionych dodatkowo, trzech policjantów ze Żnina (jeden jest od wczoraj, dwóch od 1 kwietnia, w tym dzielnicowy).

Przypomniał, że Barcin jest pierwszą gminą w województwie, która posiada rowery elektryczne.
- U niektórych powoduje to uśmiech na twarzy, ale myślę, że jest to pomocne narzędzie, bo jak dzielnicowy pojedzie tym rowerem, ścieżką rowerową do Piechcina, to będzie z tego więcej pożytku, niż jak pojedzie radiowozem z zamkniętą szybą i z muzyką - usłyszeliśmy.

Zobacz także: https://pomorska.pl/rowery-dla-barcinskiej-policji-pierwsze-takie-w-regionie/ar/11618088

Więcej kontroli na drogach
Jeśli chodzi o statystykę, tym zajął się kom. Jacek Adamczyk.
I tak w 2016 roku komisariat policji w Barcinie przeprowadził 1094 interwencji publicznych, interwencji domowych było 319. W obydwóch przypadkach nastąpił wzrost. Założono 138 niebieskich kart, rok wcześniej - 99.

Średni czas reakcji na zdarzenia wyniósł 8 min 50 sekund w obszarze miejskim, w 2016 było to 6 minut i 31 sekund. W sumie na terenie gminy ujawniono 3350 różnego rodzaju wykroczeń. Jeśli chodzi o skalę przemocy w rodzinie przeprowadzono o 13 postępowań więcej niż w 2015 roku.

- Plusem jest liczba przeprowadzonych kontroli drogowych i badań stanu trzeźwości - mówił dalej Jacek Adamczyk. - Z roku na rok liczba tych kontroli wzrasta. W 2016 roku dokonaliśmy 5328 kontroli, rok wcześniej było ich 4314. Zmniejsza się więc liczba nietrzeźwych kierujących i kierujących po użyciu alkoholu. Liczba nietrzeźwych kierujących w 2016 roku to 23 osoby, rok wcześniej 25. Jeśli chodzi o stan po użyciu alkoholu jest to odpowiednio 8 i 6 osób.

Przeprowadzono też szereg działań profilaktycznych m.in. wśród dzieci i młodzieży. Ze strażą miejską zrealizowano 156 patroli i wspólnie zabezpieczano organizację imprez i akcji.

Mapa to świetne narzędzie
Radnego Janusza Wojtkowiaka zainteresowało, dlaczego w ubiegłym roku o około dwie minuty wydłużył się czas reakcji na zdarzenia. - Czy można to jakoś wytłumaczyć? - pytanie to skierował do komendanta KPP w Żninie.

- Interwencja, interwencji jest nierówna. Są różne interwencje. My mamy więcej zatrzymanych sprawców na gorącym uczynku, więcej ujawnionych wykroczeń i z tego względu może dojść do wydłużenia tego czasu - powiedział Artur Krajewski.

- Skoro policjanci zatrzymują jakąś osobą lub przykładowo wypisują komuś mandat, muszą najpierw te czynności zakończyć i dojechać. Zdarza się też, że jest nawarstwienie interwencji. Średnia wojewódzka to jest 9 nawet 10 minut i myślę, że o te dwie minuty nie ma co sobie szat drzeć.

Rajcę Hubert Łukomskiego zainteresowała natomiast Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Czy ona się sprawdza na naszym terenie? Czy mieszkańcy z naszego terenu wysyłają do państwa takie sygnały? W jaki sposób państwo reagujecie i czy jest to dobra forma współpracy na linii policja -społeczeństwo - zapytał.

Artur Krajewski oświadczył, że mapa to świetne narzędzie dla mieszkańców. Dodał jednak, że na sto procent zgłoszeń, 15-20 proc. zostaje potwierdzonych. Policjanci mają trzy dni na weryfikację naniesionego na mapę zdarzenia. - Ale to świetne narzędzie. Zachęcam, by z tego korzystać. Dla nas to narzędzie pomocnicze - powiedział.

Burmistrz Michał Pęziak zauważył natomiast, że zwiększyła się ilość wykroczeń. - Z czego to wynika? Czy nasze społeczeństwo zaczęło na bakier z prawem żyć, czy z innych powodów?

- To wynika również z naszej działalności prewencyjnej - odpowiedział Jacek Adamczyk. - W komisariacie policji w Barcinie mamy cały skład osobowy, bardzo wzmocniony jest zespół patrolowo-interwencyjny, podejmujemy więc szereg różnych działalności prewencyjnych, ujawniamy coraz więcej wykroczeń. Praktycznie w każdej kategorii wykroczeń mamy wzrost. Więcej policjantów to więcej czynności - oświadczył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska