https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Biskupinie pokażą, jak mieszkali rolnicy ponad 6 tysięcy lat temu [zdjęcia]

(iwo)
Obecnie przy długich domach pracują: Walery Zinkiewicz z Białorusi (Centrum Słowian i Wikingów), Damian Milewski z Wolina, Andrzej Czerwiński z Kamienia Pom., Bartosz Krygier z Gąsawy i Ryszard Martuszewski z Wałcza.
Obecnie przy długich domach pracują: Walery Zinkiewicz z Białorusi (Centrum Słowian i Wikingów), Damian Milewski z Wolina, Andrzej Czerwiński z Kamienia Pom., Bartosz Krygier z Gąsawy i Ryszard Martuszewski z Wałcza.
Już w przyszłym roku muzeum w Biskupinie pokaże nam zrekonstruowane osiedle ludności neolitycznej. Nieopodal półwyspu trwa właśnie budowa tzw. długich domów. Obiekty wznoszone są w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie, około 6 tys. lat temu, znajdowała się osada. - W jednej chacie urządzimy wystawę poświęconą pierwszym rolnikom na ziemiach polskich - ludności, której przodkowie przybyli do nas z południa (z terenów naddunajskich), przynosząc ze sobą umiejętność orki, lepienia naczyń glinianych oraz gładzenia kamienia - opowiada Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego. - Drugi obiekt jest to rekonstrukcja długiego domu neolitycznego, w którym zamieszkiwało co najmniej kilka spokrewnionych ze sobą rodzin. Chata ta będzie wyposażona w sprzęty codziennego użytku - narzędzia, naczynia. Będą tam łoża, paleniska - to wszystko, co było potrzebne ludziom w tamtych czasach. "Pomorska" była na miejscu budowy. - Strzecha jest prawie zrobiona. Zostały nam podłogi - klepiska i glinowanie, czyli uszczelnianie konstrukcji ścian mieszanką gliny i sieczki. Kiedyś dodawało się jeszcze do tej mieszanki krowie lub końskie łajno, dziś tego już nie stosujemy - mówi Walery Zinkiewicz z Białorusi, pracownik Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Vineta". - Rekonstrukcja osiedla neolitycznego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie to część dużej inwestycji, której całkowita wartość to ponad 4,3 mln złotych. Ponad 1,5 mln złotych z tej kwoty stanowi dofinansowanie z RPO województwa kujawsko-pomorskiego - informuje Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.

Warto podkreślić, że obiekty wznoszone są w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie, ok. 6 tys. lat temu, znajdowała się osada. - To właśnie tu, w latach 50. XX w., odkryto części przyziemne takiego domu. A wszystko w pobliżu źródła krynicznej wody - dodaje dyrektor MAB.

Wczoraj "Pomorska" była na miejscu budowy. - Strzecha jest prawie zrobiona. Zostały nam podłogi - klepiska i glinowanie, czyli uszczelnianie konstrukcji ścian mieszanką gliny i sieczki. Kiedyś dodawało się jeszcze do tej mieszanki krowie lub końskie łajno, dziś tego już nie stosujemy - mówi Walery Zinkiewicz z Białorusi, pracownik Centrum Słowian i Wikingów "Wolin-Jomsborg-Vineta".

Nieopodal chat wybudowana zostanie kładka dla pieszych (nad torami kolejki wąskotorowej), która połączy teren rezerwatu z nowo powstałymi obiektami. Dopełnieniem całości będzie zrekonstruowanie szaty roślinnej. - Już są natomiast poletka doświadczalne, na których pracownicy MAB uprawiają gatunki roślin archaicznych - dowiedzieliśmy się.

- Rekonstrukcja osiedla neolitycznego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie to część dużej inwestycji, której całkowita wartość to ponad 4,3 mln złotych. Ponad 1,5 mln złotych z tej kwoty stanowi dofinansowanie z RPO województwa kujawsko-pomorskiego - informuje Beata Krzemińska, rzecznik marszałka.

Przypomnijmy: w maju tego roku otwarto - utworzone w ramach wspomnianego przedsięwzięcia - Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Częścią projektu jest też - ciesząca się ogromnym zainteresowaniem turystów - wioska wczesnośredniowieczna, a w niej 11 chat, budynki gospodarcze: kuźnia i chlewik oraz gliniany piec chlebowy.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska