Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Borach Tucholskich odnowiono szlaki turystyczne

(jw)
Czy zimą, czy latem, w  Borach Tucholskich jest wiele takich miejsc, gdzie turyści mogą się  zatrzymać i odpocząć w czasie wędrówek
Czy zimą, czy latem, w Borach Tucholskich jest wiele takich miejsc, gdzie turyści mogą się zatrzymać i odpocząć w czasie wędrówek nadesłane
W Borach Tucholskich odnowiono szlaki turystyczne. Większość z nich już istnieje, ale zaznaczono też nowe.

Odmalowano oznakowania na drzewach i kamieniach, wykonano korektę przebiegu szlaków oraz umieszczono tabliczki kierunkowe.

Drobne uzupełnienia będą na wiosnę, w ramach prac gwarancyjnych. Większość z tych szlaków już istnieje, ale są też nowe wokół Jeziora Okonińskiego i Szlak Trzech Akweduktów.

Dla turystów oznakowanie szlaków, mimo dokładnych map i systemów nawigacji GPS, pozostaje najważniejszym sposobem orientacji. Tradycyjnie ich wytyczaniem i znakowaniem zajmowało się PTTK, teraz jednak tę rolę często wspomagają inne organizacje społeczne lub samorządy, coraz trudniej jest bowiem o pozyskać środki na ten cel. - Łatwiej jest zdobyć pieniądze na wytyczenie nowego szlaku, niż na odnowienie już istniejących, a malowane na przydrożnych drzewach lub kamieniach znaczki powinny być poprawiane co najmniej raz na pięć lat - informują w dziale promocji w tucholskim starostwie.

Przebudowa dróg wymusza konieczność korekty przebiegu szlaków i dokonywania nowych uzgodnień z ich zarządcami.

Ważną rolę spełniają szlaki na terenach objętych ochroną i w rezerwatach przyrody. Poruszanie się poza wytyczonymi ścieżkami jest zabronione. Ich celem jest takie pokierowanie turystów, by nie niszczyli najcenniejszych walorów przyrodniczych.

85 procent kosztów przedsięwzięcia pokryje Unia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, 10 procent Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a powiat wraz partnerami musi zapewnić 5 procent.

Całkowity koszt prac związanych z oznakowaniem wyniesie ponad 59 tys., a samorządy zapłacą niecałe trzy tysiące zł.

Planowana jest, jeśli ministerstwo środowiska wyrazi zgodę, przebudowa wejścia do Muzeum Borów Tucholskich, system "mówiących kamieni“, tj. kamieni polnych zawierających także wygrawerowane informacje dla turystów, oraz konferencja podsumowująca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska