Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy bez endoprotezy i pod górkę

HW
Endoproteza, ta na zdjęciu została stworzona w technologii 3D, zastępuje biodro.
Endoproteza, ta na zdjęciu została stworzona w technologii 3D, zastępuje biodro. Paweł Relikowski
W Bydgoszczy czeka się na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub stawu biodrowego około dwóch lat.

Od lat w mediach pojawiają się informacje, że chorzy czekają na wykonanie zabiegu np. wszczepienia endoprotezy kolana lub stawu biodrowego po kilkanaście lat. W Bydgoszczy, jak pokazują dane NFZ, na tego typu operację czeka się średnio od dwóch lat do dwóch i pół roku. Im bardziej jest renomowany szpital, tym dłuższe kolejki. Ale można je nieco zmniejszyć. Sposoby są dwa.

Pierwszy, to oczywiście skorzystanie z usług prywatnej kliniki i samodzielne pokrycie kosztów zabiegu. - Na początku czerwca rejestrowałam 85-letniego tatę do chirurga naczyniowego - wyjaśnia pani Ewa z Fordonu. - Tata wiele lat temu przeszedł udar, zależy mu więc na kontroli drożności tętnic. Na wizytę w poradni przy szpitalu Jurasza czekaliśmy 6,5 miesiąca, po czym się okazało, że lekarz specjalista w szpitalu klinicznym nie ma w gabinecie aparatu usg. To badanie zostanie wykonane za 3,5 miesiąca, po czym musimy wrócić do chirurga. Sama przeszłam epizod zakrzepicowy latem, więc musiałam skorzystać z podobnej wizyty prywatnie. Czekałam trzy dni, lekarz zrobił mi od ręki badanie dopplerowskie. Koszt to 240 złotych.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Drugi, to znalezienie szpitala lub przychodni, w których nie ma aż tak długich kolejek.

Oto dwa przykłady: na wspomniany zabieg wszczepienia endoprotezy kolana średnio czeka się 876 dni (przypadek stabilny) lub 377 dni (przypadek pilny). Ale można skorzystać z przysługującego pacjentowi prawa wyboru szpitala i zwrócić się do jednostki we Włocławku, w której operacja zostanie wykonana po 416 dniach. W szpitalu w Świeciu „pilni pacjenci” przyjmowani są po upływie 148 dni.

W Bydgoszczy zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego wykonywany jest po 682 dniach (przypadki stabilne), ale można oczekiwanie skrócić do 390, korzystając z usług szpitala w Brodnicy.

Nie tylko wadliwy system finansowania opieki zdrowotnej powoduje wydłużenie czasu oczekiwania pacjentów na zabiegi lub porady lekarzy specjalistów. Wpływ na to mają także braki kadrowe, szczególnie lekarzy specjalistów oraz... zachowanie pacjentów. - Nie wszyscy pacjenci odwołują zaplanowane wizyty - twierdzi Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - W ubiegłym roku zbierałam dane. Okazało się, że jedna z okulistek, która prowadziła nieduży gabinet lekarski w niewielkiej miejscowości, odnotowała przez rok aż 100 takich przypadków. To oznacza, że 100 innych pacjentów mogło skorzystać z jej porady.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza we wrześniu 2015 roku wprowadzono specjalny system przypominania pacjentom (wysyłane są SMS-y) o umówionej wizycie u lekarza specjalisty.

- W 2015 roku mieliśmy ponad 40 tysięcy anulowanych wizyt (na 230 tys. zaplanowanych) - wyjaśnia Marta Laska, rzeczniczka Jurasza. - Tylko 27 procent pacjentów powiadomiło nasz szpital o tym. Wykonaliśmy analizę porównawczą dla pierwszego półrocza 2015 i 2016 roku. Okazuje się, że procent pacjentów informujących o anulowaniu wynosi 30 procent, ale w roku 2016 o 5 procent spadła liczba anulowanych wizyt - więcej pacjentów w terminie stawia się w poradni.

Pogoda na dzień (09.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska