W Bydgoszczy podobała im się Starówka, a najbardziej...

  W Bydgoszczy podobała im się Starówka, a najbardziej smakowały pierogi [zdjęcia]

  (ea)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli pod Fontanną Potop
  1/17
  przejdź do galerii

  Pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli pod Fontanną Potop ©Tomasz Czachorowski

  Młodzież ze Szwecji, Katalonii i Bułgarii odwiedza Bydgoszcz i region w ramach wymiany w programie Erasmus+. Uczniowie przyjechali na zaproszenie Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy.
  - Bydgoszcz jest przepiękna! - mówią uczniowie z Bułgarii, Szwecji i Katalonii. Grupa spędza tydzień w Bydgoszczy w ramach wymiany w programie Erasmus+. Szkoły, do których uczęszczają uczniowie oraz bydgoski Zespół Szkół nr 4, czyli IX LO i Gimnazjum nr 17 biorą bowiem udział w projekcie „Futureyzing”. - Jest on dedykowany uczniom w wieku 14-15 lat - mówi Renata Kujawa, koordynator projektu ze strony polskiej i nauczyciel w ZS nr 4.
  - Celem koordynatorów z 4 krajów jest pokazać i uzmysłowić młodzieży, jakie zmiany dokonują się w świecie w przeciągu 50 lat. Badamy więc przeszłość, obserwujemy teraźniejszość i planujemy wizję przyszłości. Hasło spotkania w Bydgoszczy to „Edukacja, praca i nowoczesne technologie”. Dlatego też w programie wizyty znalazło się zwiedzanie miejsc prezentujących szkołę, uniwersytety, dawne i obecne zawody i rzemiosła oraz technologie, które kreować będą naszą przyszłość.

  Erasmus wypromowany w Grudziądzu. Zapowiada się obiecująco [zdjęcia]

  Na uczniach duże wrażenie zrobiły pięknie odnowione bydgoskie kamienice, zwłaszcza bogactwo kolorów. - W mieście jest dużo zieleni, inaczej niż w Barcelonie - mówią dziewczyny z Katalonii. Z polskich potraw smakowały im pierogi, kluski, a także tradycyjne pierogi. Uznania nie znalazła natomiast marchewka, brokuły, groszek i... herbata, której w Katalonii praktycznie się nie pija. Nadia Fors ze Szwecji również zwróciła uwagę na bydgoską Starówkę i kamienicę. - Zupełnie inaczej wygląda natomiast budynek szkoły - mówi.

  Z wizyty zadowolona jest też polska strona. Goście mieszkają w domach swoich polskich kolegów. Dla bydgoskich gimnazjalistów to okazja, aby podszkolić język i nawiązać kontakty z młodzieżą z innych krajów. Udało się to świetnie m.in. Oli Korzeb, która czuła się w obcojęzycznym gronie jak ryba w wodzie.

  Goście z zagranicy byli również na spotkaniu w ratuszu z władzami miasta, uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w My­ślę­­cinku. Odwiedzili też w Muzeum Mydła i Brudu, byli w introligatorni, piekarni, na Barce Lemara. Zwiedzili Toruń, a w nim Młyn Wiedzy i Planetarium. Zapoznali się również z działalnością Mikołaja Kopernika i Mariana Rejewskiego.

  W sobotę uczniowie wracają do swoich domów.


  Pogoda na dzień (16.03.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE

  źródło: TVN Meteo/x-news

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy