https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy powstanie otwarte centrum luterańskie

(my)
Tak będzie wyglądał dom parafialny na placu Zbawiciela
Tak będzie wyglądał dom parafialny na placu Zbawiciela Pracownia Inwestproj
Przy parafii ewangelicko-augsburskiej pomiędzy ulicami Warszawską, Mazowiecką i Sobieskiego w Bydgoszczy powstanie otwarte centrum luterańskie. Będzie pomagać osobom starszym i organizować życie kulturalne.

W poniedziałek rozstrzygnięto przetarg na budowę centrum. Już wiadomo, że wybuduje je bydgoska spółka Kontbud. Kiedy nowy budynek zostanie oddany do użytku?- Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnego terminu - mówi ks. komandor Marek Loskot, proboszcz parafii od 1998 roku i kanclerz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. - Na pewno nie nastąpi to w tym roku. Mamy ograniczone fundusze, więc będziemy budować jak nasi przodkowie, w miarę możliwości i środków. Myślę, że centrum zacznie służyć parafianom i mieszkańcom Śródmieścia w przyszłym roku - dodaje ks. Loskot.

Przeczytaj także:Katolicy narzucili narrację debaty o związkach partnerskich. Zapytaliśmy duchownych innych kościołów o opinie

W nowym domu parafialnym będzie mieściła się plebania, ale także siedziba diakonii parafialnej (to odpowiednik rzymskokatolickiego Caritas), instytucji zajmującej się działalnością charytatywną. Największy nacisk luterańscy wolontariusze położą na opiekę nad ludźmi starszymi. To nie wszystko. - Chcemy także, żeby centrum było ośrodkiem kultury. W ubiegłym roku odbyło się u nas piętnaście koncertów organowych, które przyciągnęły sporą rzeszę słuchaczy. W centrum parafialnym chcemy kontynuować działalność kulturalną, związaną z muzyką klasyczną, ale nie tylko, bo zamierzamy zaprosić do współpracy młodzież ze Śródmieścia. Centrum ma być otwarte dla wszystkich - podkreśla ks. kmdr Marek Loskot.

Proboszcz dodaje, że do otwarcia domu parafialnego w Kościele Zbawiciela zorganizowanych zostanie szereg koncertów. Na 21 kwietnia zaplanowano jednodniowy Przegląd Pieśni Wielkanocnej. Wystąpią podczas niego chóry z Bydgoszczy. Wkrótce więcej na ten temat w "Pomorskiej" oraz na stronie festiwalu:www.eppw.wordpress.com.

Kościół Zbawiciela ma 116 lat, stanął na miejscu ewangelickiego cmentarza bocianowskiego. Początkowo świątynia służyła gminie ewangelicko-unijnej, a od lat 30. XX wieku luteranom. Podczas walk w 1945 roku pocisk zburzył hełm wieży. Po wojnie kościół zajęli katolicy, ale wkrótce został oddany parafii ewangelicko-augsburskiej. W 1947 przed świątynią stanęła figura Chrystusa, kopia dzieła Thorvaldsena z Kopenhagi, pochodzącą z grobowca rodziny Blumwe na likwidowanym cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej. Odtąd skwer wokół kościoła nosi nazwę plac Zbawiciela.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska