Dwie niewątpliwe zalety, które przychodzą na myśl jako pierwsze, to z pewnością pokarm dla owadów i zróżnicowanie terenu. Zieleń pozwala odpocząć, a kolory łąki mogą poprawiać nastrój. Okoliczne pszczoły będą miały posiłek z roślin miododajnych, a mieszkańcy przyjemny widok dla oka. Nasiona miasto kupiło i wysiało pod koniec kwietnia. Łąki były podlewane, a w połowie czerwca powinny kwitnąć.
Gdzie w Bydgoszczy już rosną łąki kwietne?
- Przy ul. Rekinowej na Osowej Górze,
- przy ul. Architektów i Murarzy na Kapuściskach,
- w Nowym Fordonie na terenie wzdłuż torów tramwajowych przy ul. Duboisa,
- w Śródmieściu zazieleni się teren przy ul. Unii Lubelskiej.
- osiedle Leśne - na skwerze Teresy Ciepły oraz w Parku Bydgoskiego Harcerstwa.
Oprócz tych miejsc posiane zostały również łąki w rewaloryzowanym parku na Wzgórzu Wolności. To nie koniec. Zainteresowani stworzeniem kolejnej łąki na miejskim terenie mogą kontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Urzędnicy pomogą wybrać odpowiednią lokalizację i doradzą w wyborze odpowiedniej mieszanki nasion.
"Łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i słabe gleby oraz tereny zdegradowane, gdzie ciężko utrzymać trawnik", przekazuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Powstanie też pierwsza w Bydgoszczy społeczna łąka kwietna, której inicjatorem jest Społeczny Rzecznik Pieszych. Pozyskał już mini-grant i planuje wraz z organizacjami proekologicznymi i zainteresowanymi mieszkańcami zagospodarować obszar w mieście.
Wytypowano pierwszą lokalizację i jest nią skwer pomiędzy przystankiem autobusowym a punktami handlowymi na ul. Solskiego (przystanek Solskiego-Kossaka). Spotkanie organizacyjne nr III "Pracownia", ul Jezuicka 22, czwartek 30 maja 2019, od godz. 16:00.
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
