- Dopiero podczas tej uroczystości dowiedziałem sporo o pierwszych tygodniach niemieckiej okupacji w Bydgoszczy i o tym obozie - powiedział nam Hubert Pasik, uczeń pierwszej klasy wojskowej w VIII LO.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Ubrani w mundury uczniowie „ósemki” uczestniczyli w niedzielę w uroczystości zorganizowanej przez Delegaturę IPN i Radio PiK. Od 9 lat obie instytucje organizują akcję „Zapal znicz pamięci”. - Jej celem jest podtrzymywanie pamięci o tragicznych losach Polaków – mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy oraz oddanie im należnego hołdu - mówi reprezentujący IPN Grzegorz Kacprzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1.
W wyniku zaplanowanej przez niemieckiego agresora akcji „Tannenberg” jesienią 1939 r. na Pomorzu zginęło co najmniej 40 tys. przedstawicieli polskich elit. W opuszczonych przez żołnierzy koszarach już 6 września okupant założył największy w mieście obóz dla internowanych Polaków. Przetrzymywani w strasznych warunkach, bici, torturowani, byli na miejscu zabijani. Większość osadzonych wywożono do miejsc kaźni, taki jak np. Dolina Śmierci czy Las Gdański.
W budynku nr 5 osadzono większość nauczycieli aresztowanych 16 października (ponad 180 osób). Trafili tu także urzędnicy, lekarze, księża, gimnazjaliści, kupcy. Więziono tu również Żydów, których partiami wywożono w nieznanym kierunku. Uczestnicy 9. edycji akcji, wśród których nie zabrakło przedstawicieli wojska, zapali także znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 15. pal i 11. dak (obelisk znajduje się na terenie 11. Wojskowego Oddziału Gospodarczego).
Pogoda na dzień (24.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news