MKTG SR - pasek na kartach artykułów

200 żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomaga powodzianom. Zdjęcia

(szym)
Opracowanie:
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa kujawsko-pomorskiego pomagają powodzianom na dolnym śląsku.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa kujawsko-pomorskiego pomagają powodzianom na dolnym śląsku. DWOT i 8.K-PBOT
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej w Kujawsko-Pomorskiem zdecydował, że około 200 żołnierzy tej formacji pojechało do województw dolnośląskiego i opolskiego aby pomagać osobom poszkodowanym w powodziach. Fala kuluminacyjna przemieszcza się na kolejne tereny, a w związku z tym, w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu pozostają kolejny terytorialsi.

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali do miejscowości, które bardzo ucierpiały w czasie pierwszych dni powodzi: do Stronia Śląskiego i Kłodzka. Pomagają oczyszczać zalane budynki ze zniszczonych mebli oraz innego sprzętu.

- Są to miejscowości, które ucierpiały bardzo mocno w pierwszych, intensywnych dniach powodzi. Do tego zadania zostało wyznaczonych łącznie 100 żołnierzy: 50 z 81 batalionu lekkiej piechoty (blp) w Toruniu i 50 z 82 blp w Inowrocławiu. Kolejnych 50 wyjechało 19 września w rejon Wrocławia z 83 blp w Grudziądzu. Ich zadaniem jest pomoc w napełnianiu worków z piaskiem oraz układanie i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych - informuje Oficer prasowy kpt. Paweł Banasiak.

Żołnierze ze sobą zabrali m.in. łódź saperską z silnikiem zaburtowym i cysternę wody CW-10 na pojeździe ciężarowo-terenowym Jelcz. Na miejscu są już także 2 zestawy oświetleniowe ZO-2, agregaty prądotwórcze oraz pojazd do przewozu pieczywa i samochód chłodnia do transportu żywności. Wszystkie wymienione sprzęty obsługują żołnierze kompanii saperów i kompanii logistycznej. Dodatkowe wsparcie stanowią namioty techniczne. Natomiast Grupa Rozpoznania Obrazowego pracuje za pomocą bezpilotowego statku powietrznego Fly Eye 3.0, dzięki któremu można z powietrza monitorować stan wałów przeciwpowodziowych. Ci żołnierze WOT mają doświadczenie w swojej pracy, ponieważ wcześniej m.in. monitorowali próby nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej.

- Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a Dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego” - dodaje rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska