Pijesz piwko albo rozrabiasz na błoniach w pobliżu ulicy Portowej? Możesz być prawie pewny, że staniesz się niepozytywnym "bohaterem" nagrania z monitoringu.
Właśnie bowiem przy ul. Portowej, na budynku starego młyna, w którym do niedawna działał pub Undeworld Xes, zamontowano jedną z 16 nowych kamer. Inne zostały umieszczone w różnych punktach Starego Miasta. Urządzenia już działają.
- Są dobrej jakości. Jedno kosztowało 8-10 tysięcy złotych - mówi Rafał Cywiński, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie miejskim.
Przeczytaj także: Monitoring w Grudziądzu bywa ślepy. Niektóre kamery nie działają
Okablowana Starówka
- Dodatkowe kamery były potrzebne. Dzięki nim cała Starówka jest obecnie objęta monitoringiem - wyjaśnia Henryk Januszewski, zastępca komendanta straży miejskiej.
Na efekty trzeba poczekać. Nowe urządzenia mają służbom pozwolić na jeszcze skuteczniejsze łapanie wandali czy "grubszych" przestępców. Funkcjonariusze liczą również, że "elektroniczne oczy" będą odstraszały przed łamaniem prawa.
Montaż kamer to jednak tylko jeden element porządkowania "podglądu" na miasto. Kolejnym jest urządzenie centrum obsługi monitoringu.
Remont dobiega końca
Obraz z kamer będzie obserwowany w siedzibie straży miejskiej przy ul. Piłsudskiego. Właśnie trwa przygotowywanie pomieszczeń. W pierwszym rzucie zostanie tam zamontowanych pięć nowych monitorów, na których będzie widać to, co dzieje się na Starówce.
- Plan jest taki, że wszystko ruszy od początku sierpnia - dodaje Henryk Januszewski.
Strażnicy będą chcieli w najbliższym czasie zatrudnić trzy dodatkowe osoby do obsługi monitoringu. Docelowo ma się tym zajmować dziesięciu pracowników. Kolejnym etapem reorganizacji będzie przeniesienie do siedziby straży miejskiej większości monitorów, które obecnie znajdują się w komendzie policji.
- Powinno to nastąpić jeszcze w wakacje albo we wrześniu - dodaje naczelnik Cywiński.
Po przeprowadzce, do systemu miejskiego monitoringu mają zostać podpięte wszystkie kamery, które obecnie w nim działają. Jest ich ponad 200. Należą one zarówno do miasta jak i m.in. administracji mieszkaniowych.
Czytaj e-wydanie »