Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmnie śmieci mają nie być anonimowe. Jest projekt, który zmusi do segregacji

Monika Smól
Monika Smól
W Chełmnie na osiedlu Kopernika między blokiem 8 i 9 stoją dzwony m.in. do szkoła i makulatury
W Chełmnie na osiedlu Kopernika między blokiem 8 i 9 stoją dzwony m.in. do szkoła i makulatury Czytelnik
- Czy w związku z segregacją śmieci władze miasta Chełmna planują zastąpić kolorowe worki wydawane mieszkańcom kolorowymi pojemnikami w pięciu kolorach w zależności od frakcji o rożnej pojemności? - pyta Czytelnik.

Nasz Czytelnik uważa, że worki wystawiane przed kamienicami wyglądają okropnie.

Na chełmińskiej starówce podziemne pojemniki?

- Dodatkowo władze miasta powinny zainwestować na starówce w pojemniki podziemne, takie jak są między innymi w Toruniu, które mogłyby zastąpić brzydkie dzwony - podpowiada chełmnianin. - Z kolei na osiedlach mieszkaniowych powinny pojawić się takie pół podziemne pojemniki na odpady.

Chełmińska starówka - są plany dotyczące remontów chodników i ulic

Jak mówi zastępca burmistrza Chełmna, wybór worków lub pojemnika do segregacji odpadów jest kluczowym elementem systemu gospodarowania odpadami i nie może ulegać zmianie w trakcie trwania umowy z firmą odbierającą odpady komunalne.

- W przypadku Chełmna obecna umowa trwa do końca grudnia 2021 roku, z możliwością przedłużenia o rok - informuje Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - Wdrożenie pełnej segregacji odpadów w Chełmnie było trudnym procesem i pełnym emocji. Aktualnie pracujemy nad raportem za pierwszy kwartał pracy systemu, który zostanie przedstawiony radnym miasta. W przyszłym roku zostaną podjęte prace nad kolejnym przetargiem dotyczącym segregowania odpadów, wówczas taka propozycja zostanie przedstawiona radnym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w wielu wspólnotach, głównie na terenie starówki, brakuje miejsca na ustawienie pojemników do selektywnej zbiórki. Problem ten pojawił się już w kontekście bioodpadów. Jednakże, propozycja ta zostanie ponownie rozważona.

Zastępca burmistrza podkreśla, że po obserwacji procesu segregacji, jak również rozmieszczenia odpadów na poszczególnych wyspach śmieciowych, zdecydowali się na zakup 30 nowych pojemników - dzwonów.

- Będą nietypowe - zapowiada Piotr Murawski. - Wykonane z metalu i pomalowane na kolor antracytowy. Pojemniki będą miały odmienny kształt od większości tych z przestrzeni miasta. Zależy nam, aby była możliwość ustawienia ich bezpośrednio obok siebie, aby przylegały. Każdy z pojemników będzie miał duży otwór, umożliwiający swobodne wkładanie odpadów. Dotychczas mieliśmy liczne sygnały z problemem włożenia na przykład butelki po płynie od spryskiwaczy. Pojemniki zostaną w około 30 proc. oznaczone odpowiednimi kolorami dotyczącymi segregacji, informującymi o tym, czy dany pojemnik jest z przeznaczeniem na papier, plastik czy szkło. Zakładamy, że pojemniki te zastąpią istniejące dzwony w przestrzeni chełmińskiej starówki i jej otoczenia, m.in. planujemy umieszczenie ich na reprezentacyjnym Placu Wolności, czy przy ul. Biskupiej.

Jednym z naszych wniosków dotyczących nowego rozdania środków europejskich jest wdrożenie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na osiedlach wielorodzinnych.

Śmieci w kontenerze nie będą anonimowe

- Fiszę projektową przygotowywaliśmy bazując na systemie T-Master, który powstał w ramach pilotażu i został wdrożony na jednym z ciechanowskich osiedli - zdradza szczegóły nowoczesnego projektu Piotr Murawski. - W ramach systemu, w obrębie osiedli wielorodzinnych powstałyby nowe - estetyczne! - wyspy śmieciowe, do których wrzucanie odpadów odbywałoby się w formie zindywidualizowanej. Każde gospodarstwo posiadałoby swój kod, którym oklejone zostałyby również worki. W ten sposób, odpady nie będą już anonimowe i możliwa będzie weryfikacja prawidłowości ich segregacji, a w konsekwencji - poinstruowanie osób, które dopuszczają się nieprawidłowości. Mamy nadzieję, że będzie możliwe pozyskanie środków na wdrożenie rozsądnego systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska