To takie obywatelskie! Wyobraźmy sobie - spacerujemy, widzimy coś, co nas zirytuje
- na przykład zniszczoną ławkę, pełen pojemnik na śmieci. Cokolwiek, co sprawia, że identyfikując się z naszym miastem, poczujemy wstyd.
- Po południu ciężko wyciągnąć telefon i zadzwonić od razu do urzędu - przyznaje Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic. - Urzędnicy robią obchody miasta, codziennie w różnych strefach, ale są rzeczy na osiedlach, które nie są dla nich widoczne, a tak szybko będzie można problemy rozwiązać.
System jest niezwykle łatwy. W wyszukiwarce wpisujemy NaprawmyTo.pl. Mamy? No to dalej - u góry wyświetlają się nam trzy kropeczki, klikamy na: dodaj do ekranu głównego.
I już - mamy na pulpicie ikonkę. Gdy w nią wejdziemy, pojawia się lista miast. Na trzeciej pozycji są Chojnice. Klikamy, pojawia się mapa miasta, a na niej czerwony znaczek. Przybliżając, znajdujemy naszą lokalizację. No i możemy poinformować urzędników, co nas tak zdenerwowało. W rubryce opis problemu wpisujemy krótko, o co chodzi. Po zatwierdzeniu opcji „Dalej” możemy (ale nie trzeba) dodać zdjęcie np. przepełnionego kosza na śmieci. Następnie zaznacza-my kategorie (infrastruktura, bezpieczeństwo, przyroda, inne), wtedy też widzimy dokładną listę subkategorii, np. smog czy zwisające sople.
Najważniejsze - są dwie opcje. Pierwsza - anonimowa: warto odhaczyć okienko, że chcemy mieć powiadomienie. I z rejestracją - tylko wtedy nasz alert zostanie od razu i na pewno naniesiony na mapę, ale i nasze dane będą jawne dla wszystkich.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
