https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja śmieci po nowemu. Dla wszystkich chojniczan!

Anna Klaman
Archiwum
Od przyszłego roku wszyscy będziemy musieli segregować śmieci. Nie będzie wyboru takiego jak dziś, że płacisz więcej ze niesegregowanie. Bo płacić się będzie więcej wtedy, kiedy faktycznie nie będziemy segregować. W Chojnicach przymierzają się do edukowania, by każdy z nas wiedział, gdzie wrzucić konkretny śmieć.

Wbrew pozorom to nie jest wcale takie proste. Stąd inicjatywa samorządu, by od marca uruchomić stronę internetową, która będzie naszym sprzymierzeńcem. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę rodzaj śmiecia, a dowiemy się, do jakiego pojemnika, o jakim kolorze należy go wrzucić.

- Już wiosną wszystkie wiaty na terenie miasta Chojnice zostaną wyposażone w tablice o odpowiednim kolorze, które będą mówić, jakie odpady, w jakim pojemniku mogą być - mówi Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic. - A kolory będą następujące: żółty, niebieski i czarny. Wyszczególnimy przykłady rodzajów śmieci, będzie można przysposobić się do tej segregacji od strony teoretycznej.

A strona internetowa pozwoli mieszkańcom weryfikować wiedzę na temat segregacji. Będą tam takie informacje, jak segregować i po co. - Jeżeli w wyszukiwarkę wpiszemy słowo paragon, od razu wyskoczy nam odpowiedni kolor - mówi Kopczyński. - Dowiemy się, że to już frakcja zmieszana, a nie papier. Bo paragon to przetworzony papier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
to trzeba uświadamiać

Warunkiem sine qua non zmian na lepsze - są zmiany ustrojowe filarów gospodarki odpadami w Polsce w kierunku implementacji sprawdzonych reguł systemowych z krajów „starej dwunastki” - dlatego uparcie TRZEBA TO UŚWIADAMIAĆ NIEUSTANNIE bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin.

Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej.

U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy – niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach. Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje łupiące polskie rodziny - postanowiły więc obecnie przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki?

Czy w ogóle w krajach „starej 12” jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… Na straży tych zysków stoi olbrzymi i skuteczny lobbing tych którzy chcą aby było tak jak było i jest… O tym, że polski system gospodarki jest zupełnie odmienny od reszty „starej Europy” i nastawiony na kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin – oprócz mnie - od dziesięcioleci uświadamiającego na czym polega polski problem w odpadach - zaczynają to nieśmiało artykułować inni… https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/z-gospodarka-odpadami-dalismy-sie-ograc-jak-dzieci,145544.html

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska